AFTY – powody pojawienia, symptomy i leczenie aft w jamie ustnej

Afty w jamie ustnej są raz za razem spotykaną przypadłością. Powody tworzenia się bolesnych owrzodzeń są odmienne, od nieodpowiedniej schludności jamy ustnej, poprzez wyżynające się ósemki, po choroby migdałków czy przewodu pokarmowego. Afty na ogół znikają samodzielnie, jednak w poniektórych przypadkach przydatna jest konsultacja lekarska.

zdrowie
Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Afty to mniejsze i niezmiernie przykre owrzodzenia, inaczej ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, zabarwione białym kożuszkiem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Afty są w stanie pojawiać się poszczególnie czy też w grupach na podniebieniu miękkim tudzież języku. Jakkolwiek w większości wypadków rozwijają się na miękkim fałdzie skóry stanowiącej zestawienie wewnętrznej strony policzków wraz z dziąsłami. Afty zyskują średnicę od 1 mm do 2 cm, jednak zwykle nie są większe niż 5 mm.

Znaczną rolę w zachorowaniach na aftowe zapalenie jamy ustnej grają elementy genetyczne a także predyspozycje rodzinne. Podczas gdy w rodzinie spostrzeżono przypadki aftozy nawrotowej, to zagrożenie pojawienia się aft u niemowląt wynosi 90%. W pierwszej fazie poziomu zapalnego na śluzówce jamy ustnej pokazują się mniejsze okrągłe owrzodzenia, jakie po 1-2 dniach pokrywają się białym osadem.

leki
Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com

W sytuacji aft małych objawem równoczesnym zdoła być powiększenie sąsiednich węzłów chłonnych. Zwyczajowo afty znikają samodzielnie w ciągu 1-4 tygodni. Czasem potrzebne są badania, jakie wspomogą odróżnić je od przemian, jakie pojawiają się w przebiegu opryszczki, a podobnie wtórnego zakażenia bakteryjnego (jeżeli istnieje tego typu podejrzenie).

Gdy mimo rygorystycznego przestrzegania norm higieny jamy ustnej afty nie nikną, powinno się skontaktować się ze stomatologiem. Doktor może zarządzić stosowanie farmaceutyków koagulacyjnych, przeciwbólowych jak również płukanek. Efektywnym i cieszącym się poprawną opinią farmaceutykiem jest dezaftan med – idź na stronę.

Gdy przejdziesz do sedna kwestii, to pamiętaj, że możesz zdobyć pozostałe dane na omawiany wątek – przeczytaj w witrynie (https://www.swiatleku.pl/category/szampony-do-wlosow-farbowanych) wszystko, co jest Ci przydatne w tym miejscu.

Cięższe postaci aft potrzebują leczenia antybiotykami lub sterydami.

Czy spodobał Ci się prezentowany artykuł? Jeżeli tak, to zobacz jeszcze szczegóły w serwisie wykonaniem implantów, gdyż one również mogą okazać się dla Ciebie niezwykle interesujące.

Aby wykreślić zakażenia ogólnoustrojowe sprzyjające powstawaniu aft, powinno się udać się do specjalisty pierwszego kontaktu, który zleci wymagane badania.