Badania lekarskie – dlaczego dobrze jest się obecnie badać i jak często realizować podstawowe badania?

Choroby, im szybciej są wykrywane, tym łatwiej je leczyć, w szczególności jeśli chodzi o coraz częściej dziś występujące nowotwory, które powodują zgon tysięcy ludzi. Niestety, nadal niewiele osób w Polsce chce się regularnie poddawać badaniom profilaktycznym, co powoduje, że sporo chorób jest diagnozowanych zbyt późno.

Badanie mammograficzne

Autor: Governo do Estado de São Paulo
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem może być między innymi nowotwór piersi, który jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów kobiet. Wcześniej wykryty pozwala nie tylko na prostsze wyleczenie, ale także umożliwia zachowanie piersi. Nie jest niezbędna jej amputacja. Kobieta powinna więc regularnie, raz w miesiącu sama sprawdzać piersi, poddawać się USG piersi i mammografii. Takie badania są współcześnie o wiele łatwiej dostępne, jednakże ciągle stosunkowo niewiele kobiet z nich korzysta . Tak samo sytuacja przedstawia się z rakiem szyjki macicy, który rozwija się dosyć podstępnie, jako że we wczesnej fazie nie zauważa się żadnych objawów.

Czy potrzebujesz kolejnej dawki pokrewnych wiadomości przedstawionych w równie przystępny sposób? Nic trudnego – kliknij tutaj – zalecam tę stronę!

Przeprowadzana raz w roku cytologia może uchronić przed śmiercią z powodu tego nowotworu, jako że umożliwia jego szybkie zdiagnozowanie i usunięcie zagrażających komórek. Każda kobieta po 25 roku życia jest uprawniona do wykonania bezpłatnej cytologii raz do roku – Vita-Medica. Koszt badania w prywatnym gabinecie również jest niewielki, około 50 złotych.

Pobieranie krwi

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Niezwykle pomocnym badaniem, bez względu na płeć lub wiek, jest analiza żywej kropli krwi, która umożliwia wykrycie obecności w organizmie człowieka obecności grzybów, pasożytów lub zakwaszenia – bezbolesne badanie krwi. Analiza jest dosyć prostym zabiegiem, tym samym dobrze jest pokusić się o jego przeprowadzenie. Zalecane badania profilaktyczne różnią się w zależności od wieku. Warto zapytać swojego lekarza o to, jakie badania w pierwszej kolejności należy wykonać. Do lekarza nie powinno się chodzić wyłącznie w momencie, w którym coś boli, jako że zdarza się, że w takim przypadku jest już za późno na skuteczną pomoc. Nigdy nie można lekceważyć niepokojących objawów oraz liczyć na to, że same przejdą. Podobna niefrasobliwość może bowiem kosztować pacjenta jego życie. Regularnie wskazane jest wykonać podstawowe badanie krwi, które sporo mówi o zdrowiu konkretnej osoby. Wczesne wykrycie większości chorób gwarantuje szansę na komfortowe życie, a koszty leczenia są zdecydowanie niższe.