Czym zajmuje się neurologopedia oraz kiedy do niego się wybrać?

Neurologopedia to specjalizacja logopedii, która zajmuje się diagnozowaniem dysfunkcji komunikacji o podłożu neurologicznym. Na tego typu zaburzenia narażone są osoby w różnym wieku. Neurologopeda w swojej pracy zajmuje się terapią dzieci i osób dorosłych z afazją.

Dziewczyna z uśmiechem na twarzy

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy należy pójść z dzieckiem do specjalisty? W pierwszej kolejności, gdy pojawią się niepokojące symptomy, mogące świadczyć o kłopotach z mówieniem. Dwu – lub trzylatek, który mówi mało i niewyraźnie to z pewnością powód do niepokoju. Prawdopodobnie cierpi on na wadę wymowy, którą powinno się jak najszybciej leczyć. Dziecko może mieć także kłopot z mówieniem płynnie, przykładowo powtarza sylaby, jąka.To także sygnał, że trzeba jak najprędzej udać się do specjalisty i zacząć leczenie.

Proces diagnozowania u neurologopedy kończy się przeważnie w gabinecie.

Interesuje Cię opisywany materiał? Jeżeli tak, to bez zwłoki kliknij ten link – to naprawdę użyteczna witryna, która jest godna Twojej uwagi.

Zdarza się jednak, że podłoże dysfunkcji jest wielowymiarowe, wówczas logopeda może zlecić dodatkowe badania lub konsultację z innym lekarzem, na przykład gastroenterologiem. Pierwszym elementem, jaki się kontroluje budowa aparatu mowy,napięcie mięśniowe w okolicy ust. Bada między innymi sposób oddychania pacjenta, połykanie, gryzienie, rzucie, a także kompetencje językowe. Sprawdź invisalign wrocław.

Pomoc neurologopedy może być także niezastąpiona w terapii jąkania, gdyż jest to wada, której przyczyny są bardzo złożone.

Spodobał Ci taki tekst? To świetnie, sprawdź stronę (https://medicus.ie/pl) pod tym adresem. Przeczytasz tam większą ilość informacji na zbliżony temat.

Terapia jąkania (przykładowo: ) polega na zastosowaniu rożnych metod ćwiczeń. Jąkanie to nie tylko problem z wypowiadaniem sylab, to złożony proces,w którym biorą udział ciało i umysł osoby jąkającej się (Zobacz również leczenie kanałowe pod mikroskopem). Jąkanie objawia się poprzez wiele zbędnych czynności ciała, jak na przykład napięcie twarzy usztywnienie mięśni pleców i ramion. To także współruchy w postaci wyłamywania palców, a także wyrzucanie języka między zęby, itp. Jąkanie to także wada, która jest potęgowane przez stres.

Należy pamiętać o tym, że zwlekanie z odwiedzeniem neurologopedy może mieć poważne konsekwencje, jak również pogorszenia się stanu zdrowia osoby jąkającej się. Jeśli zatem podejrzewamy u naszego dziecka wadę wymowy, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty np ortodonta. Nieleczone jąkanie się prowadzi najczęściej do depresji i społecznego wycofania się, a także może być przyczyną trudności w nauce oraz życiu zawodowym. Pomóc wówczas może właśnie neurologopeda.