
Kiedy należy pójść z dzieckiem do specjalisty? W pierwszej kolejności, gdy pojawią się niepokojące symptomy, mogące świadczyć o kłopotach z mówieniem. Dwu – lub trzylatek, który mówi mało i niewyraźnie to z pewnością powód do niepokoju. Prawdopodobnie cierpi on na wadę wymowy, którą powinno się jak najszybciej leczyć. Dziecko może mieć także kłopot z mówieniem płynnie, przykładowo powtarza sylaby, jąka.To także sygnał, że trzeba jak najprędzej udać się do specjalisty i zacząć leczenie.
Proces diagnozowania u neurologopedy kończy się przeważnie w gabinecie.
Interesuje Cię opisywany materiał? Jeżeli tak, to bez zwłoki kliknij ten link – to naprawdę użyteczna witryna, która jest godna Twojej uwagi.
Zdarza się jednak, że podłoże dysfunkcji jest wielowymiarowe, wówczas logopeda może zlecić dodatkowe badania lub konsultację z innym lekarzem, na przykład gastroenterologiem. Pierwszym elementem, jaki się kontroluje budowa aparatu mowy,napięcie mięśniowe w okolicy ust. Bada między innymi sposób oddychania pacjenta, połykanie, gryzienie, rzucie, a także kompetencje językowe. Sprawdź invisalign wrocław.
Pomoc neurologopedy może być także niezastąpiona w terapii jąkania, gdyż jest to wada, której przyczyny są bardzo złożone. Terapia jąkania (przykładowo: ) polega na zastosowaniu rożnych metod ćwiczeń. Jąkanie to nie tylko problem z wypowiadaniem sylab, to złożony proces,w którym biorą udział ciało i umysł osoby jąkającej się (Zobacz również leczenie kanałowe pod mikroskopem). Jąkanie objawia się poprzez wiele zbędnych czynności ciała, jak na przykład napięcie twarzy usztywnienie mięśni pleców i ramion. To także współruchy w postaci wyłamywania palców, a także wyrzucanie języka między zęby, itp. Jąkanie to także wada, która jest potęgowane przez stres.