Co robić aby długo cieszyć się zdrowym uśmiechem?

Stan naszych zębów jest jednym z istotniejszych czynników decydujących o naszym wyglądzie oraz o naszym zdrowiu. Jak zadbać o zęby, by długo cieszyć się zdrowym uśmiechem? Przeciwdziałanie próchnicy jak też innym chorobom zębów polega zawsze na jednym – najistotniejszą funkcję odgrywa tu powszednia higiena zębów i jamy ustnej.

Powszednim i znanym od dawna zabiegiem jest szczotkowanie uzębienia za pomocą szczoteczki i pasty przez około trzy minuty, co najmniej dwa razy na dzień. Możemy używać szczoteczki elektrycznej albo manualnej, – stomatolodzy (kliknij dalej) twierdzą, iż każda z nich bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, jeżeli tylko myjemy zęby należycie długo i prawidłowo.

gabinet stomatologiczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com
Rozróżniamy trzy warianty szczoteczek o różnej twardości włosia, to znaczy: miękkie, średnie i twarde. Miękkie są przeznaczone przede wszystkim dla tych, którzy mają delikatne dziąsła, czasem krwawiące podczas szczotkowania. Szczoteczek o średniej twardości może używać większa część osób, umożliwiają dobrze wyczyścić zęby i równocześnie chronić dziąsła. Szczoteczki twarde natomiast stosowne są dla osób o zdrowych i odpornych dziąsłach, w szczególności dla osób narażonych na tworzenie się kamienia . Szczoteczkę warto zmieniać co trzy miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swe przymioty. Liczne drobnoustroje wraz z drobinami jedzenia zbierają się również na języku po czym tworzą nalot, jaki musimy również usunąć. Poniektóre szczotki posiadają na swojej główce dodatkową powierzchnię czyszczącąjęzyk.

dentysta

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak szczoteczka nie wyczyści gruntownie wszelkich przestrzeni międzyzębowych. Do takich zadań przeznaczona jest nitka dentystyczna, nierzadko fluorowana, której używamy przed lub po umyciu zębów. Oprócz mycia oraz nitkowania dobrze jest wspomóc ochronę zębów (Szukasz porady dentysty? Polecamy: ortodonta łomża demed) poprzez zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Usuwa on pozostałe resztki pożywienia, niszczy mikroorganizmy i przywraca właściwy odczyn pH w ustach.

Oprócz indywidualnej troski o czystość zębów oraz jamy ustnej, przynajmniej 2 razy do roku warto odwiedzić lekarza stomatologa, który zobaczy nasze uzębienie. Częste odwiedziny u dentysty pozwolą szybko zauważyć jak też wyleczyć zmiany próchnicze jak też przeciwdziałać chorobom przyzębia. Aby znaleźć specjalistę w pobliżu swego miejsca zamieszkania wystarczy w przeglądarkę wbić frazę: stomatolog z Warszawy – witryna firmy