Co to jest chirurgia szczękowa oraz jakie zabiegi przeprowadza chirurg o specjalności chirurgii szczękowo-twarzowej?

Specjalizacja chirurgia szczękowo-twarzowa to dyscyplina medycyny, która łączy z sobą fragmenty chirurgii plastycznej i stomatologicznej, traumatologii i medycyny ogólnej.

janpol

Autor: Erik Charlton
Źródło: http://www.flickr.com
zabiegi które chirurg szczękowy wykonuje w tej sferze przeprowadza się zazwyczaj do usuwania tak zwanych zębów mądrości, likwidacji wad zgryzu, wad bądź zniekształceń buzi w skutek wypadku, terapia zapalnych stanów, guzów a także torbieli w okolicy zatok szczękowych. Chirurgii twarzowo-szczękowej nie można mylić z chirurgią stomatologiczną. Z reguły wykonywane zabiegi z tej dyscypliny to na przykład: eliminacja ząbków z zębodołów a także ósemek, usuwanie korzeni, transpozycja zębów czy stabilizacja kości.
Chirurgia szczękowo-twarzowa jest to kombinacja ogólnej medycyny i odontologii. Absorbuje się terapią chorób jamy ustnej (w tym ząbków, tkanek miękkich, szczęki) oraz twarzoczaszki. Na stół operacyjny na oddziale chirurgii twarzowo-szczękowej na ogół trafiają trudne przypadki, gdy sam dentysta (Polecam stomatolog wołomin) bądź chirurg plastyczny nie będzie mógł pomóc. Deformacja buzi, przykładowo w skutek poważnego wypadku bądź pobicia, wymagać może interwencji chirurga. Chirurgiczne leczenie wymagane jest też w przypadkach, gdy zgryz jest nieprawidłowy. Najczęstsze wady zgryzu są to: zwężenie szczęki czy otwarty zgryz.

Z usług chirurgii twarzowo-szczękowej korzysta się również do zabiegów modelowania brody, na przykład: nadania należytych proporcji, powiększania albo zmniejszania brody bądź poprawka jej obrysu.