Co powinniśmy wyobrażać sobie pod hasłem „dobry specjalista”?

Choć natchniony Słowacki pisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, w rzeczywistości nawet najbardziej inteligentna głowa nie okaże tego, co sobie zażyczy głowa. Nie z powodu zawstydzenia, braku właściwych słów czy innych podobnych argumentów, lecz z elementarnej kwesti, z którą walczą się tysiące osób, na różnych cyklach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to uciążliwy i deprymujący życiowo przeciwnik, z którym jednak można walczyć. Wszystko jednakowoż zależy od kompetentnego logopedy.

Ktoś zapyta: co to oznacza „dobry logopeda”? Pytanie bardzo właściwe, ale choć na pozór ciężkie, to wielce gładko na nie odpowiedzieć. odpowiedni logopeda to po prostu dobry człowiek. Podobnie, jak mamy kompetentnych lekarzy, policjantów, urzędników czy polityków (tak, tacy też są!), tak samo można ocenić specjalistę omawianej branży. Może to błahe, ktoś nagle wtrąci, a to wątpliwość też będzie usprawiedliwione, gdyż dobrym można być na pokaz…

mowa
Źródło: flickr.com

prawda, wszyscy się z tym zgodzą, lecz każdy też przyzna słuszność opinii, że to jak silnie znamy danego osobnika nie wynika|bierze się z pogłosek czy innych takiego typu praktyk (choć są obszary, w których wyrabiamy sobie twierdzenie o kimś na podstawie takich informacji, np.

Odpowiada Ci taki artykuł? To super, sprawdź stronę psychoterapia indywidualna krakow pod tym adresem. Przeczytasz tam więcej informacji na tego typu temat.

o znanym aktorze, z którym zupełnie nie będziemy mieli sposobności naturalnie porozmawiać), ta cała mądrość bierze się z najprostszej, ale jakże niezawodnej skali – spotkań twarzą w twarz (zobacz).

co do jednego się zgodzi, że każdy z nas ma coś takiego w sobie, taką trwałą potrzebę przynależności i oceniania ludzi, że w okoliczności, gdy kogoś poznajemy samoczynnie zaliczamy go do jakiejś grupy. I nieważne czy to wyłącznie pierwsze wrażenie czy po prostu nie wierzymy, iż tak po prostu kogoś samoczynnie zaliczamy – psychologia społeczna w tej kwestii odpowiada jasno, bez wątpliwości: sami wartościujemy i jesteśmy oceniani przez innych. Cały czas. dzień w dzień. To naturalne.

Z tego też względu bez wątpliwości (możemy to nazwać intuicyjnie) potrafimy kogoś przyporządkować do naszej grupy, nowo poznaną człowieka, którą może być np. specjalista, któremu automatycznie ufamy bardziej niż innym. I jeśli ten kontakt twarzą w twarz umocni nas w postanowieniu, że tak, to jest odpowiednia jednostka, jest dobra w naszym rozumieniu, to takiej osobie warto wierzyć. Idąc tym tropem trzeba odnotować, że dobrze ludzie są wszędzie, dlatego nie ma sensu upraszczanie, że powiedzmy logopeda z Warszawy to pewność, a fachowiec z małej mieściny zasługuje na brak szacunku.

Więcej na: