Czemu najkorzystniej stosować wełnę? Jakie mamy rodzaje? Na jakie kwestie zwracać uwagę?

wełna to popularne i wykorzystywane włókno naturalne, które możemy uzyskać z okrywy włosowej kóz, owiec, lecz również lam i wielbłądów. Włókno wełniane charakteryzuje się rewelacyjnymi cechami, takimi jak łuskowatość a także karbikowatość.

siłownia
Autor: torbakhopper
Źródło: http://www.flickr.com
kostiumy
Autor: Pretty One
Dzięki tego rodzaju cechom są bardzo dobre do wytwarzania wysokiej jakości włókienniczych wyrobów.
Owczą wełnę uzyskuje się przez strzyżenie owiec, definiowana jest też jako runo lub strzyża. Jest świetnym włókienniczym surowcem do wyrabiania najwyższej jakości tkanin, dzianin i włóknin. Jakościową wełnę, która jest puszysta oraz miękka, ma cienkie włókna i długość od 4 do 12 cm, uzyskamy z owiec rasy merynos. Bardziej grubą natomiast z ras owiec długowełnistych oraz nizinnych. Dzisiaj są nowe typy jak wełna parzona, (sprawdź wełnę parzoną=”http://lamalama.pl/”>http://lamalama.pl doceniana.
sklepy - płótno
Autor: Kuba Bożanowski
Źródło: http://www.flickr.com
Z naprawdę długich włókien żywej wełny, uzyskać możemy przędze czesankowe, z innych natomiast typów stosowanych jako domieszki do bardziej krótkich włókien wełny żywej, jesteśmy w stanie zyskać niższej jakości przędze zgrzebne. Popularne jest też wykorzystywanie mieszanki włókien wełnianych z pozostałymi włóknami, takimi jak bawełna lub jedwab.
Tego rodzaju mieszanki włókien stosuje się do wytwarzania dywanów, wykładzin podłogowych, poduszek, jak i koców. Jak więc widzimy stosowanie wełny jest powszechne, i nie jest ważne czy mowa o tradycyjnych rodzajach, czy bardziej nieznanych, lecz równie solidnych takich jak wełna gotowana – .

Nie ma co się dziwić, bo każdy typ wełny to wiele zalet, czyli najlepsze właściwości termoizolacyjne, dźwiękochłonne, a również dużą higroskopijność. Co więcej, wełna pochłania promieniowanie UV.