Czy starszy wiek zawsze jest nudny i nijaki?

Dla większości osób starość kojarzy się z nudą i marazmem, bo co przecież można robić mając ponad siedemdziesiąt lat? I faktycznie tacy ludzie spędzają swoje ostatnie lata bardzo nudny sposób, chociaż często jest dookoła nich dużo możliwości, z jakich starsze osoby będą mogły korzystać. Potrzeby osób starszych są coraz bardziej dostrzegane, i zaczyna się organizować dla nich sporo różnorodnych zajęć.

W dużych miastach jest co najmniej kilka klubów dla seniorów, a ich oferta cały czas się poszerza i obejmuje coraz to nowe obszary. Dużą wagę przykłada się do poprawy ogólnej sprawności, która tak bardzo jest starszym ludziom potrzebna.

Gimnastyka, taniec to rzeczy jakie proponuje większość tego typu klubów, ale niektóre z nich mogą zaoferować również bardziej nietypowe kursy, jak joga czy tai chi. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, bo ludzie w podeszłym wieku spostrzegli, że można przyjemnie i aktywnie spędzać wolne chwile, a nie siedzieć się samemu w domu. Jednak w dalszym ciągu daleko jest nam do pozostałych krajów, w których starsi ludzie są znacznie bardziej aktywni.

Kolejnymi zajęciami, które często pojawiają się w ofercie klubów seniora, są najróżniejsze kursy, w czasie których starsze osoby mogą nauczyć się czegoś nowego. Dużym zainteresowaniem cieszy się w szczególności obsługa komputerów, które stały się nieodłączną częścią naszego życia. Dzięki takim zajęciom starsi ludzie uczą się korzystania z oprogramowania biurowego i internetu, i o dziwo części idzie dużo lepiej, niż większości nastolatków. Wielu ludzi korzysta także z możliwości uczenia się obcych języków, pieczenia ciast, czy też rysunku i malarstwa. Część ośrodków współpracuje także ze specjalistami z psychologii, pomagając osobom w podeszłym wieku uporać się z ich problemami. Części seniorów terapia(zobacz leczenie nerwicy) psychologiczna pomogła tak bardzo, że powrócili oni do aktywnego życia, w otoczeniu takich samych osób. Dobrze, że takie kluby istnieją i prowadzą działalność, ponieważ dzięki temu starsi ludzie mogą cały czas aktywnie żyć.

Przeczytaj także: