Depresja sezonowa, jak ją leczyć

Za oknem szaro i ponuro… Nadchodzi jesień. Chmury zaciągnęły się na niebie, a dni stają się coraz krótsze. „ Jestem w melancholijnym nastroju” – wmawiamy sobie. Wspominamy, smucimy się jakoś bardziej niż do tej pory, częściej ogarnia nas niemoc i niechęć. Złości nas każda najmniejsza rzecz, przygnębienie i smutek coraz bardziej przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu. Coraz mniej rzeczy sprawia nam przyjemność, aż w końcu nie chce nam się wstawać z łóżka w ciemne i zimne poranki.

depresja
Autor: Jay Aremac
Źródło: http://www.flickr.com
Skąd pewność, że to zwykłe przemęczenie? Warto sprawdzić czy nie jest to depresja sezonowa. Depresja sezonowa to zaburzenia depresyjne które nasilają się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące w porach wiosenno-letnich.

Czy ten tekst jest według Ciebie cenny? Jeśli tak, to kliknij oraz przeczytaj więcej (https://stojo.pl/) – znajdujące się tutaj zagadnienia udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Zapowiedzi choroby mają miejsce codziennie tudzież prawie codziennie oraz ciągną się przez okres co najmniej dwóch tygodni.

Pomimo, że źródła powstawania depresji sezonowej nie są znane, sądzi się, że znaczącym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności (idź tutaj).

depresja człowieka
Autor: david pacey
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z tym, że najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest niewystarczająca ilość światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, przynoszącym największe efekty sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia z zastosowaniem specjalnych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Polega ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia. Uznano, iż odpowiednia ilość sztucznego światła efektywnie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych.

Wskazane dla pacjentów są też zimowe wyjazdy do krajów Europy Południowej.

Nie bój się, nasze odnośniki (http://www.atomrtg.pl/) są niesamowicie wciągające oraz, co najważniejsze, są zawsze aktualne i potrzebne. Jeżeli poszukujesz jakichkolwiek informacji, to na nasze strony.

W radzeniu sobie z sezonową depresją, pomocne może być unikanie stresujących sytuacji, oraz nienakładanie na siebie zbyt wielu obowiązków w tym trudnym okresie. Warto także częściej włączać się w kontakty społeczne i dbać o relacje z innymi ludźmi.