Dlaczego długo czekamy i tym samym odkładamy na później wizytę u dentysty albo u chirurga szczękowego

Powody, dla których musimy zamówić wizytę u dentysty, bywają zazwyczaj bardzo poważne. W końcu ta wizyta bywa odkładana na później w nadziei, że dolegliwości miną bezpowrotnie, lecz, jak powszechnie wiadomo, takie przeświadczenie bywa złudne. Tymczasem jeżeli wizyta odbędzie się wcześniej, to jest duża szansa, że konkretne schorzenie uda się wyleczyć już za pierwszym razem, a to oznacza, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić na długim leczeniu.

Powiązane artykuły:

Wizyta u dentysty

Autor: Britt Reints
Źródło: http://www.flickr.com
Świadomość możliwych oszczędności jednakże w zdecydowanej większości przypadków wcale nas nie przekonuje. Bądź co bądź, problem tkwi trochę głębiej niż skłoni bylibyśmy przypuszczać. Słowo dentysta potrafi wzbudzić uczucie panicznego strachu nawet u nieustraszonych osiłków.

Sęk w tym, że nasza, właściwie niczym nieuzasadniona, obawa bywa po części uwarunkowana psychologicznie. Zwłaszcza reprezentanci starszego pokolenia, czyli osoby po osiemdziesiątce czy sześćdziesiątce pamiętają czasy, gdy stomatolog – przejdź nie posiadał takich narzędzi, urządzeń czy środków, jakimi teraz dysponuje chirurg twarzowy bądź protetyk. Stąd też wynika awersja do wizyt w gabinecie.

Ta antypatia bywa przekazywana dalej, jeżeli nie w genach, to w powszednich konwersacjach przy rodzinnym stole. Natomiast psychologowie będą również mieć na ten temat coś do przekazania. Dentysta to lekarz, kdentysta (sprawdź informacje na stronie)czy zęby, a te, jak świetnie wiemy, znajdują się w górnej partii naszego ciała. I jako ludzie bardzo nie lubimy, gdy wspomniane części ciała są poddawane np. zabiegom usuwania próchnicy. Podobnie zresztą rzecz się ma w przypadku leczenia okulistycznego. Kontynuując rozważania trzeba stwierdzić, że wizyta w gabinecie dentystycznym zawsze będzie się łączyć z mniejszym lub większym dyskomfortem.

Stomatolog

Autor: AF GlobalStrike
Źródło: http://www.flickr.com
Odczucie bólu udało się co prawda praktycznie w całości wyeliminować – nowoczesne środki przeciwbólowe w stu procentach go uśmierzają, ale doznania i tak pozostały mało przyjemne. A to już bywa połączone np. z charakterystycznymi odgłosami, które wydają sprzęty będące wyposażeniem gabinetu. Trzaski, jakie daje się słyszeć w czasie wykonywanych zabiegów bywają także mało miłe dla ucha.

Z racji tego że wizyta w gabinecie dentystycznym owiana jest złą sławą, każdy stomatolog powinien być także świetnym psychologiem. Jeżeli taki lekarz będzie umiał opowiadać dowcipy lub jeszcze w inny sposób relaksować pacjentów, to może on liczyć na całkiem sporą klientelę. W końcu każdy woli, kiedy takie nieprzyjemne zabiegi odbywają się w takiej przyjaznej atmosferze. Zresztą najprawdopodobniej każdy słyszał opowieści o dentyście, który umie nie tylko szybko wyrwać ząb mądrości, ale także sprawić, by pacjent pozytywnie zapamiętał taki zabieg – więcej tu.