Do jakiego fachowca powinniśmy się udać, kiedy mamy problem z psychiką? Do psychologa czy psychiatry? Od czego to zależy?

Jak czujemy, że nasze życie wymyka się spod kontroli, kiedy nie można już dłużej kontrolować swoich emocji, kiedy wszystko zdaje się gorsze, i coraz bardziej beznadziejne – na pewno najlepiej wtedy odwiedzić lekarza.

Lecz jakiego typu fachowiec będzie dla nas bardziej właściwy? Psychiatra czy psycholog?

Niestety, ciągle panuje stereotyp, który mówi, że należy być rzeczywiście nienormalnym, by uczęszczać do psychologa, a co więcej do psychiatry. Samo powiedzenie tego słowa “psychiatra” przy niektórych osobach sprawi, iż zaczyna się kłopotliwa cisza. Szczególnie w mniejszych miastach, jak Mińsk Mazowiecki, pokutuje tego typu przekonanie. To jak najbardziej błędne myślenie. Tego typu osoby nie widzą tego, iż człowiek nie składa się jedynie z ciała – skóry, kości i mięśni, ale także z psychiki, która ma ogromny wpływ na nasze życie. Fachowe porady znajdziesz na stronie www.cpsens.pl/oferta/konsultacja-psychiatryczna/.

Niektóre osoby, jak już odważą się wybrać do specjalisty, nie wiedzą do końca, czy bardziej właściwy będzie psycholog czy psychiatra? Psychiatra ma przygotowanie typowo medyczne, tak więc ukończył studia medyczne, może wypisywać recepty na różnorodne lekarstwa, przykładowo na leki na nerwicę. Wielu takich specjalistów jest również psychoterapeutami. Psycholog zaś to człowiek, który skończył studia z psychologii, bardzo często przyjmuje swoich pacjentów w takich miejscach, jak poradnia psychologiczna. Nie może przepisywać recept na lekarstwa.

Grupa podczas terapii

Autor: Nantes
Źródło: http://www.nantes.pl
Najlepszą wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje psychika człowieka posiadają zwłaszcza psychologowie kliniczni, ponieważ znają oni funkcjonujące psychopatologie, to jak powstają nerwice, psychozy i depresje. Jeśli można coś zasugerować, to na pewno na początek dobrze skorzystać z usług psychologa.

Może się bowiem zdarzyć tak, iż zaczniemy chodzić do psychiatry, który z chęcią będzie nam przepisywał leki, po pewnym czasie natomiast się od nich uzależnimy. To groźne i lepiej tego unikać. Psycholog nie wydaje recept, więc możemy być pewni, iż terapia będzie bez dodatkowych wspomagaczy, na czym faktycznie zyska nasze zdrowie. Na koniec też warto dodać, iż zdecydowanie nie można wstydzić się czy obawiać wizyty u psychiatry lub psychologa. Miejmy na uwadze, że to normalny lekarz. Specjalistę znajdziesz na http://cpsens.pl/oferta/konsultacje-psychologiczne