Lekarz rodzinny – co takiego trzeba wiedzieć?

Nagła choroba powoduje, że musimy odwiedzić lekarza. Na ogół pierwsze kroki kierujemy do lekarza rodzinnego, który odpowiada za profilaktykę oraz promocję zdrowia wśród swoich pacjentów.

Lekarz z dziećmi

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Lekarz http://medicus.ie/ rodzinny jest lekarzem specjalistą, który wykształcił się w zakresie medycyny rodzinnej. Pacjenci powinni przychodzić do niego z każdym schorzeniem zdrowotnym, by mógł zadecydować czy będzie potrzebna pomoc lekarzy specjalistów. Dlaczego? Z tego względu, że on sam nie może wykonać wszystkich badań bądź zabiegów. W związku z powyższym może skierować chorego na badania laboratoryjne, które pozwalają uzyskać więcej szczegółów odnośnie stanu badanego. Doktor taki może też wystawić skierowanie na badania diagnozujące, czyli np. tomografię. Jednakże muszą być to jedynie zasadne przypadki medyczne, gdyż badania te są niebywale kosztowne. Lekarz wskazuje, gdzie trzeba się zgłosić, a pacjent musi umówić się na wizytę w określonym terminie. Dodatkowo lekarz rodzinny czytaj może wystawić recepty, także na leki z placówki specjalistycznej, jeśli otrzyma od tamtejszego lekarza specjalisty odpowiednie informacje co do sposobu leczenia oraz zalecanych lekach. Dzięki temu chory nie musi każdorazowo, jeśli skończą mu się lekarstwa, udawać się do specjalisty.

Do zadań lekarza rodzinnego należy także skierowanie na zabiegi w pokoju zabiegowym – np. szczepionki jak również na rehabilitację. Rehabilitacja może być wykonywana w domu lub w poradni rehabilitacyjnej. Zabiegi rehabilitacyjne mają za zadanie wspomagać pacjenta w leczeniu wad postawy lub innych zaburzeń ruchu. Niestety najczęściej tak jak w przypadku badań diagnozujących trzeba poczekać na swoją kolej, co wiąże się niekiedy z odległymi terminami.

Trzeba pamiętać, iż jest wyznaczony czas na zarejestrowanie zabiegów przypisanych przez lekarza rodzinnego. Jeżeli przegapimy wskazaną datę, skierowanie straci ważność i będziemy zmuszeni iść po kolejne. Lekarz rodzinny może również skierować nas na leczenie sanatoryjne, szczegółowo opisując stan zdrowia pacjenta a także wskazania co do leczenia. Lekarz rodzinny powinien z zainteresowaniem podchodzić do każdego chorego oraz poszerzać wiedzę medyczną, by bezustannie być zorientowanym we współczesnych sposobach leczenia.