Hipoterapia doskonałą techniką w uleczaniu wielu schorzeń

Konie to piękne i rozumne zwierzęta. Jedni powiedzą, że są pospolite, stworzenia takie jak inne, ale dla niektórych przedstawiają coś więcej. Są śmiertelnicy, którzy widzą w nich jedyną, niezastąpioną indywidualność.

koń
Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Dla nich to towarzysze, a stadniny koni – drugi dom. Dzięki temu, że konie są tak nadzwyczajnymi stworzeniami już w świecie starożytnym zauważono pozytywne skutki kontaktu z nimi. W latach 50-60-tych XX w. w nowoczesnej medycynie, głównie neurologii, ortopedii oraz psychiatrii, ukazała się technika leczenia – hipoterapia -> .

Czym jest hipoterapia?

Jest to jedna z metod rehabilitacji ruchowej na podstawie neurofizjologii, polegająca na skorzystaniu z jazdy konnej w celach leczniczych. W rehabilitacji wykorzystuje się głównie jazdę stępem albo lekkim kłusem. Koń przemieszczający się stępem przerzuca impulsy ruchowe i dlatego jest on pośrednikiem terapeutycznym. Ruchy ciała jeźdźca, który spoczywa na stworzeniu w czasie jego przemieszczania się, są zbliżone do ruchów ciała chodzącego człowieka. Ma to unikalne znaczenie dla ludzi niechodzących albo słabo chodzących. Sposobność poczucia odpowiedniego chodu wielu ludziom daje sposobność stanąć o własnych kończynach. Bytowanie z końmi stymuluje również wszystkie zmysły, tj. muskanie sierści, dźwięk kroków, kształt, wdzięczne prychanie, a także swoisty zapach. Stworzenie to ma zawrotny wpływ na psychikę człowieka, daje siłę do ścierania się z utrudnieniami losu.

konie
Autor: Jean-Pierre
Źródło: http://www.flickr.com
Komu przeznaczona jest hipoterapia?

Metoda ta jest znakomita dla osób z problemami neurologicznymi (np. neuropatie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), ortopedycznymi (np. skoliozy, koślawość bioder i kolan), a także trudnościami natury duchowejpsychicznej i społecznej (np. autyzm, nerwice). Ułatwia ona m.in. wzrost pewności siebie, polepszenie koordynacji i koncentracji. Stadniny koni (kliknij i zobacz więcej) słynne są z prowadzenia zajęć terapeutycznych i nierzadko są stosowane w tym właśnie celu.

Jeżeli przedkładana w tym materiale kwestia to Twoje hobby – wyraź opinię na jej temat. Twój komentarz z pewnością dla redaktora się liczy.

Organizowane są również zajęcia dla dzieci. Odbywają się one zwykle 7 dni w tygodniu.

W tym artykule znajdziesz interesujące informacje, lecz odszukaj ponadto inne artykuły na prezentowany temat. Zapewne będą interesujące.

Propozycja ukierunkowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak również zorganizowanych grup. Istnieje gros fundacji, których zadaniem są działania na rzecz osób niepełnosprawnych przez hipoterapię.