Hipoterapia doskonałą techniką w uleczaniu wielu schorzeń

Konie to piękne i rozumne zwierzęta. Jedni powiedzą, że są pospolite, stworzenia takie jak inne, ale dla niektórych przedstawiają coś więcej. Są śmiertelnicy, którzy widzą w nich jedyną, niezastąpioną indywidualność.

koń
Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Dla nich to towarzysze, a stadniny koni – drugi dom. Dzięki temu, że konie są tak nadzwyczajnymi stworzeniami już w świecie starożytnym zauważono pozytywne skutki kontaktu z nimi. W latach 50-60-tych XX w. w nowoczesnej medycynie, głównie neurologii, ortopedii oraz psychiatrii, ukazała się technika leczenia – hipoterapia -> .

Czym jest hipoterapia?

Jest to jedna z metod rehabilitacji ruchowej na podstawie neurofizjologii, polegająca na skorzystaniu z jazdy konnej w celach leczniczych. W rehabilitacji wykorzystuje się głównie jazdę stępem albo lekkim kłusem. Koń przemieszczający się stępem przerzuca impulsy ruchowe i dlatego jest on pośrednikiem terapeutycznym. Ruchy ciała jeźdźca, który spoczywa na stworzeniu w czasie jego przemieszczania się, są zbliżone do ruchów ciała chodzącego człowieka. Ma to unikalne znaczenie dla ludzi niechodzących albo słabo chodzących. Sposobność poczucia odpowiedniego chodu wielu ludziom daje sposobność stanąć o własnych kończynach. Bytowanie z końmi stymuluje również wszystkie zmysły, tj. muskanie sierści, dźwięk kroków, kształt, wdzięczne prychanie, a także swoisty zapach. Stworzenie to ma zawrotny wpływ na psychikę człowieka, daje siłę do ścierania się z utrudnieniami losu.

konie
Autor: Jean-Pierre
Źródło: http://www.flickr.com
Komu przeznaczona jest hipoterapia?

Metoda ta jest znakomita dla osób z problemami neurologicznymi (np. neuropatie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), ortopedycznymi (np. skoliozy, koślawość bioder i kolan), a także trudnościami natury duchowejpsychicznej i społecznej (np. autyzm, nerwice). Ułatwia ona m.in. wzrost pewności siebie, polepszenie koordynacji i koncentracji. Stadniny koni (kliknij i zobacz więcej) słynne są z prowadzenia zajęć terapeutycznych i nierzadko są stosowane w tym właśnie celu. Organizowane są również zajęcia dla dzieci. Odbywają się one zwykle 7 dni w tygodniu. Propozycja ukierunkowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak również zorganizowanych grup. Istnieje gros fundacji, których zadaniem są działania na rzecz osób niepełnosprawnych przez hipoterapię.