Jak działają aminokwasy i metanabol, jak je stosować i jakie mogą mieć skutki uboczne?

Szeroko jest wiadome, że potrzebujemy witamin po to aby w zupełności cieszyć się dobrym zdrowiem. Wiemy dodatkowo że organizm potrzebuje właściwej wielkości białka, z tym że właśnie białka zbudowane są z różnych aminokwasów. A suplementy i sterydy dla kulturysty to też popularna i pokaźna branża, która ma na celu dać organizmowi cennych składników.

zdrowie
Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Aminokwasy egzogenne to produkt, którego ludzki organizm nie syntetyzuje, więc muszą one być systematycznie dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem – czytaj więcej na Przykładowo fenyloalanina jest niepomiernie ważna dla odpowiedniego funkcjonowania komórek ludzkiego mózgu. Jest również naturalną substancją przeciw depresji i pomniejszającą uczucie bólu. Jest też niezmiernie konieczna do biosyntezy hormonów tyroksyny a także adrenaliny, dlatego, że podlega przeistoczeniu do tyrozyny. Natomiast należy wiedzieć, że duży stan fenyloalaniny w mózgu może czynić obniżenie poziomu serotoniny.

Jeżeli zamierzasz odnaleźć dodatkowe artykuły wiążące się z omawianym tutaj zagadnieniem, zobacz ofertę na stronie (https://meanderstomatologia.pl/protetyka) publikującym analogiczne dane.

Prowadzi to więc do powikłań emocjonalnych takich jak przykładowo depresja. Natomiast sztuczny produkt słodzący, czyli aspartam, dostarczany w nadmiernych wielkościach może spowodować zły wzrost stanu fenyloalaniny we krwi. Genetycznie spowodowana, wrodzona niezdolność metaboliczna nazywająca się fenyloketonuria, powoduje, że osoby na nią chorujące nie potrafią w odpowiedni sposób metabolizować fenyloalaniny.

Znanych jest ponad sto aminokwasów które występują w sposób naturalny. W składzie białek wszystkich organizmów żywych odnaleźć można przede wszystkim dwadzieścia podstawowych aminokwasów (aminokwasy biogenne lub białkowe), które są α-aminokwasami szeregu L, a także znikome wielkości wielu innych, w dużej mierze będących pochodnymi aminokwasów podstawowych. Są one podstawowymi środkami budulcowymi peptydów i białek. Przede wszystkim są one rozpuszczalne w wodzie i w warunkach fizjologicznego pH są zjonizowane. Aminokwasy są zatem związkami organicznymi, niezbędnymi do właściwego rozwoju każdego ciała. Jest sporo kryteriów podziału aminokwasów. Niektóre z nich występują przykładowo w białkach i właśnie to te są konieczne do odpowiedniego rozrostu masy mięśniowej. Najprostszym aminokwasem jest kwas aminooctowy, tzw. glicyna, która stanowi jasną krystaliczną ciecz bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie. Kolejnym rodzajem są z kolei aminokwasy białkowe, które stanowią bazowy budulec wszystkich białek jakie pojawiają się w każdym ciele człowieka. Do najpopularniejszych aminokwasów należą natomiast leucyna i izoleucyna, które to znajdują się w kukurydzy i mleku i są z powodzeniem stosowane jako surowiec budulcowy i energetyczny. Do budowy chrząstek wykorzystywana jest lizyna, a do uwalniania hormonu wzrostu wykorzystywane są tryptofan i arginina, z kolei w odpowiedniej przemianie materii wspomaga karnityna.

W sporcie ważną role pełni również matanabol.

Podobnie interesujący artykuł znajdziesz pod tym hiperłączem (https://www.medics-24.pl/czym-jest-wspoluzaleznienie.html) – zobaczysz, że jest bardzo atrakcyjny, zatem zobacz go.

Metanabol to jeden z najbardziej znanych sterydów anabolicznych, wykorzystywany w celu zwiększenia masy mięśniowej – i to nie wyłącznie przez kulturystów, ale także przez inne osoby, przykładowo amatorsko trudniące się aktywnością fizyczną – . W przeciwieństwie do większości innych sterydów dostarczanych drogą iniekcji, metanabol przyjmowany może być drogą żywieniową, poprzez co wielu stosującym go osobom wydaje się, że jest niemniej jednak bezpieczny.

Niestety jednak nie jest to prawda, bo wykorzystywanie metanabolu wiąże się z różnorakimi skutkami ubocznymi, z których to istnienia często nie zdają sobie sprawy osoby stosujące.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że stosowanie metanabolu może prowadzić do pogorszenia sporej ilości funkcji, a w niektórych przypadkach wręcz do nieodwracalnych kłopotów niektórych narządów wewnętrznych, takich jak m.in. nerki, wątroba czy trzustka. Kłopoty te mogą być już w czasie stosowania zalecanych w farmakologii ilości, natomiast dawki podawane w kulturystyce są często większe. A więc jeśli chcemy czerpać ze sportu warto wiedzieć o efektach ubocznych niektórych środków.