Jak leczy koń?

Jazda konna to nie tylko bardzo dobry sport i rekreacja. W przypadku dzieciaczków chorych może być to także idealny sposób na terapię. Koń może okazać się dla dzieci niepełnosprawnych przyjacielem oraz sprzymierzeńcem w ich zmaganiach z chorobom. Taka rehabilitacja nazywa się hipoterapią.

Najtreściwiej charakteryzując hipoterapia to ogół zabiegów terapeutycznych, do jakich wykorzystuje się konia.

Hipoterapia jest najczęściej terapią wspierającą inne metody kuracji. Bezsporną wartością hipoterapii jest jej uniwersalność. Profesjonalnie

Konie
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

przeprowadzona wpływa zarówno na sferę ruchową jak również sensualną człowieka, a również na jego funkcjonowanie społeczne oraz psychiczne.

Hipoterapia oddziałuje terapeutycznie na wiele sposobów, m.in.

Masz chęć poznać inne tak samo przydatne porady? Jeśli tak, to zobacz tutaj leki na alergię, a na pewno nie odczujesz zawodu.

poprzez kodowanie w mózgu właściwego wzorca poruszania się miednicy w trakcie chodzenia (link do strony). Oddziaływanie to częstokroć nazywane jest „instruktażem chodzenia bez chodzenia” i wykorzystywane jest w terapii dzieci ze schorzeniami narządów ruchu. Następnym pozytywem hipoterapii jest unormowanie naprężenia mięśni.

Prawidłowe ułożenie na koniu i jego rytmiczny chód sprawiają, iż dochodzi do znormalizowania takiego napięcia.

Kolejna witryna, która zawiera wiadomości na ten temat pozwoli Ci podwoić znajomość rzeczy. To istotne, zatem idź tu (https://www.medimix.pl/wyprzedaz) i wyczytaj więcej wątków.

Niełatwo wyobrazić sobie aby zastosowanie dowolnego sprzętu rehabilitacyjnego tak dobrze stymulowało poczucie koordynacji jak jazda konna. Podczas gdy człowiek jedzie na koniu ciało porusza się aż w 3 wymiarach.

Następne pozytywy takiej rehabilitacji to stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego.

Zdrowi ludzie są w stanie nawet zobaczyć w wyobraźni radości dzieciaczka, dotychczas przemieszczającego się jedynie na wózku z tego, że siedząc na koniku może wyruszyć na spacer (koniecznie zobacz). Kompetentnie realizowana hipoterapia w zestawieniu z oddziaływaniem psychoedukacyjnym stanowi korzystny sposób wsparcia dzieciom doświadczającym zaburzeń natury psychologicznej.

Dzieci niepełnosprawne bardzo często oprócz cierpienia sprawionego chorobą doświadczają również bólu, który związany jest z poczuciem przez innych. Celem podobnych zajęć jest
koń
Źródło: flickr.com

częstokroć również to, aby dzieci zdrowe bawiły się wspólnie z niepełnosprawnymi. Możliwość kontaktu z akceptującymi rówieśnikami oraz dorosłymi jest atutem nie do przeceniania.

Hipoterapia może być wyko­ny­wana tylko za zgodą specjalisty, który opiniuje o braku przeciwwskazań do tego rodzaju terapii osoby nie w pełni sprawnej. Zajęcia winni prowadzić odpowiednio przygotowani do tego profesjonaliści z obszaru rehabilitacji, a stajnie dla koni muszą być odpowiednio wyposażone.