W jaki sposób troszczyć się o własny wzrok

Wiele się słyszy o najogólniej pojętej higienie. Dbanie o ciało, schludność, higiena rąk. Rzadko, ale jednak słyszymy też o higienie wzroku. Jak przeto zadbać o oczy? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod na to, aby w naturalny sposób zadbać o nasze oko.

czytaj więcej

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com
Unikaj promieniowania UVA/UVB, bowiem ma ono ujemny wpływ na skórę, ale też na wzrok! Może się on nawet przyczynić do uszkodzenia wzroku. To stąd właśnie tak ważkie jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Wkładaj szkła przeciwsłoneczne, które mają właściwy filtr. Czytaj przy prawidłowym świetle. Niewystarczające światło może się w znaczącym stopniu przyczynić do kłopotów z wzrokiem, w tym jego znacznemu pogorszeniu. Za każdym razem należy zadbać o to, aby czytać książkę czy gazetę przy dobrym świetle.

Na zaczerwienione oczy najlepszy jest sen. Sporo ludzi uważa, iż na czerwone oczy – (laserowa korekcja wzroku – więcej informacji) najbardziej odpowiednie będą krople osiągalne bez kłopotu w aptece. Nie jest to najlepsze podejście. Owszem, kropelki redukujące zaczerwienienie oczu zwężają naczynia krwionośne tam umiejscowione, ale na dłuższą metę mało pomogą. Warto zatroszczyć się o odpowiednią ilość spania jak też obniżyć liczbę czasu spędzanego przed komputerem oraz telewizorem.

Marchew to w największym stopniu prozdrowotne warzywo dla naszych oczu Wszystko to, z powodu znacznych ilości witaminy A zawartej w marchewce. Witamina ta ochrania oczy (zacma.cz) przed zaburzeniami oraz chorobami takimi jak schnięcie spojówek lub kurza ślepota. Te przyczyny potwierdzają to, iż warto regularnie spożywać marchew. Wyjątkowo uczulone na higienę oka powinny być osoby, których bliscy chorują lub chorowali na jaskrę jak też kataraktę. Wskazanym jest badanie ostrości widzenia, potencjalnej wady oczu, pola widzenia itd..

O schorzeniu mogą świadczyć objawy takie jak: obniżenie ostrości wzroku, wszelakie „pajączki” w polu spojrzenia, wykrzywienia w obrazie czy tzw. widzenie za mgłą. Niezwłocznie do specjalisty wybrać się trzeba, jeśli między innymi dochodzi do nagłego spadku ostrości wzroku, intensywnego zaczerwienienia, niedyspozycji bólowych, poczucia istnienia obcego ciała w oku.

Fundamentem dbania o wzrok jest regularna (co najmniej raz do roku) kontrola okulistyczna. Jeżeli nie mamy dotąd wybranego medyka, proponuję wpisać w wyszukiwarkę hasło: klinika leczenia wad wzroku ewentualnie witrektomia – .