Jak udzielać pomocy w razie wypadku drogowego? Jak reagować, aby pomóc, a nie spowodować większej krzywdy potrzebującemu pomocy?

Niestety, ale niewielu z nas wie, jak ratować poszkodowaną osobę. Tymczasem to bardzo istotne, powinniśmy więc uczyć się tego lub chociażby przypomnieć, na czym to polega. Powinnością osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu osoby poszkodowanej, oraz niedopuszczenie do niebezpieczeństwa kolejnych powikłań. Tak to powinno wyglądać do przybycia lekarza.

pomoc
Autor: Anas Qtiesh
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowo musisz się upewnić, czy poszkodowany i każdy ze świadków zdarzenia są bezpieczni. Tak więc sprawdź koniecznie reakcje poszkodowanego. Delikatnie potrząśnij go za ramiona i głośno zadaj pytanie, czy wszystko jest dobrze. Jak taki poszkodowany zareaguje musisz pozostawić go w pozycji, w której go zastałeś, o ile nie grozi mu żadne zagrożenie. Regularnie też oceniaj jego stan. Może się wydarzyć, że jednak nie będzie dawał oznak życia. W tej sytuacji głośno zawołaj pomoc, odwróć ofiarę na plecy, a zaraz po tym udrożnij jego drogi oddechowe. W tym celu wykonaj odgięcie głowy oraz uniesienie żuchwy.

Powinieneś umieścić jedną rękę na czole ofiary. Delikatnie odegnij jego głowę do tyłu. Jednocześnie pozostaw wolny kciuk oraz palec wskazujący w taki sposób, by zatkać nimi nos, w sytuacji gdy niezbędne będą oddechy ratunkowe. Co więcej, opuszki palców drugiej ręki musisz położyć na żuchwie reanimowanego, by w dalszej kolejności unieść je, ażeby udrożnić drogi oddechowe.

defibrylator
Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com
W tym samym czasie, kiedy utrzymujesz drożność dróg oddechowych poszukaj prawidłowego oddechu. Jak to wykonać? Najlepiej oceniaj wzrokiem ruchy klatki piersiowej, nasłuchuj przy ustach poszkodowanego różnych szmerów oddechowych, w tym samym czasie staraj się odczuć ruch powietrza na swoim policzku. Jednocześnie, bardzo ważne jest, ażeby zawsze mieć niezbędny sprzęt w momencie, gdy coś się stanie. To apteczka pierwszej pomocy – Czarmed. Chociaż czasami może i przydałyby się defibrylatory, lecz sama apteczka posiada tyle potrzebnych rzeczy, iż nie ma obawy, iż czegoś będzie brakować, jak przyjdzie moment krytyczny. Pamiętajmy jednak, ażeby sprawdzać apteczkę, czy wszystko jest w zgodzie z terminem ważności. Często bowiem jest tak, że nieużywana apteczka to niezdatne do wykorzystania rzeczy. Tak więc, sprawdzajmy ją co pewien czas.