Jakie znamy sposoby, żeby po kontuzji albo operacji jak najszybciej wrócić do zdrowia? Czy są tak naprawdę tego typu metody?

Każdy czasem miewa w życiu różnego rodzaju kontuzje, jeśli nie są poważne to szybko o nich zapominamy oraz przechodzimy do naszych codziennych obowiązków. Gorzej gdy są większe problemy z naszym organizmem jak i nie da się tak normalnie po paru miesiącach czy tygodniach wrócić do pełnej sprawności.

Wtedy potrzebne będą odpowiednie metody. Jedną z nich jest na pewno leczenie czynnikami wzrostu.

kontuzja w sporcie

Autor: Jon Candy
Źródło: http://www.flickr.com

Czynniki wzrostu to białka osocza, jakie bardzo dobrze przyspieszają procesy naprawcze oraz regeneracyjne tkanek po uszkodzeniach. Do leczenia używa się autologiczny, czyli pochodzący z własnej krwi pacjenta bogatopłytkowy preparat osocza, który jest otrzymywany przez odwirowywanie pełnej krwi.

Żeby uzyskać świeże dane na omawiane zagadnienie przenieś się tutaj (http://a2clinic.pl/), a z pewnością nie poczujesz się rozczarowany Sprawdź to!

Preparat takiego typu jest robiony w warunkach ambulatoryjnych, jednak muszą być spełnione pewne wymogi odnośnie czystości, jak i jakości wirówki, aby nie doszło do uszkodzenia płytek krwi. Jest to dość popularna metoda, obok innego typu znanych sposobów na uszkodzenia, przykładowo endoproteza kolana. Czynniki wzrostu uwalniane są z płytek poprzez degranulację ziarnistości, po mniej więcej dziesięciu minutach od rozpoczęcia procesu zastygania krwi. Wraz z przejściem przez błonę komórki macierzystej czynniki wzrostu bardzo sprawnie zawiązują się ze swoistymi receptorami aktywizując szlak sygnalizacji pomiędzy komórkowej, natomiast co za tym idzie ekspresję odpowiednich genów. Ważny jest również fakt, iż czynniki wzrostu nie wnikają do komórek, co powoduje, iż nie ma prawdopodobieństwa wystąpienia mutagenezy.

leczenie kontuzji

Autor: Rose Physical Therapy Group
Źródło: http://www.flickr.com

To jedynie przyspieszenie normalnego procesu gojenia. To bardzo młoda metoda leczenia. Wykorzystuje się ją zarówno u pacjentów z urazami mięśni oraz ścięgien, jak i u takich z przewlekłymi chorobami układu kostno-szkieletowego. Można również to stosować po przejściu różnego rodzaju zabiegów, przykładowo operacja więzadła krzyżowego. Korzystając z jednorazowych, jałowych zestawów należy pobrać od pacjenta próbkę krwi, później jest ona odwirowywana, otrzymamy z niej mniej więcej 2-3 ml osocza bogatopłytkowego. Taki zabieg jest kontrolowany ultrasonograficznie.

Na tej stronie są bardzo interesujące informacje, lecz kiedy chcesz zgłębić więcej, odszukaj ponadto inne dane, jakie dostępne są tutaj.

Czynniki wzrostu trzeba podawać do tych obszarów, kiedy na obrazie USG widoczne są zmiany chorobowe mięśni albo też ścięgien. Taka leczenie ma rzeczywiście powszechne zastosowanie zarówno w medycynie sportowej, jak i u osób starszych.