Jakiego rodzaju kupić buty dla malucha? Jakie będą najbardziej odpowiednie? O czym musimy pamiętać?

W drodze ewolucji ludzie ze stworzenia, które poruszało się na podstawie czterech kończyn został istotą chodząca na dwóch nogach. To wtedy właśnie stopy stały się najistotniejszą podporą ciała. Z powodu niełatwej budowy oraz funkcji, które spełniają, stopy są bardzo narażone na rozmaite urazy i schorzenia. Nawetmałe odchylenia w ich konstrukcji mogą poskutkować wadami postawy takimi jak skolioza czy dyskopatia. Mogą poprowadzić do nich zazwyczaj różnorodne niekorzystne nawyki, jak niedopasowane obuwie czy zła pielęgnacja. Jak uchronić się przed problemami?

nogi dziecka

Autor: daveynin
Źródło: http://www.flickr.com
Niezbędna jestznajomość i kształtowanie się stopy od początkowych miesięcy życia. Z weryfikowalnych badań wynika, że dziecko do nauki chodzenia może przygotować się już w łonie matki. Pcha, kopie i uderza stopami o stopy, to wszystko już pierwsza nauka. Po urodzeniu małe dzieci doskonalą te umiejętności, rozpoczyna się odpychanie od podłoża, obracają się, podnoszą sięw pierwszej kolejności do siadu, a później do wstawania i w końcu chodzenia. W wieku 3-4 lat u dziecka zaczyna się wyodrębniać wklęsłość na wewnętrznej stronie stopy – .

Jeśli zamierzasz sprawdzić prawdziwość danych znajdujących się w tym materiale, to kliknij tu oraz zweryfikuj u źródła a uzyskasz całkowitą pewność w takiej sprawie.

Przyspiesza rozwój układu kostnego, ale jednocześnie wolniejszy układu mięśniowego sprawia, że może pojawić się zagrożenie dla stóp. Zdarza się ze dochodzi do ich osłabienia, zwłaszcza przy ograniczeniach ruchu wystąpić mogą wtedy bóle, zbyt szybkie męczenie, a także uczucie odrętwienia. Od samego więc początku, czy są to buty damskie czy buty męskie, trzeba zapewnić dziecku swobodę ruchów dolnej części układu ruchowego. Doskonale więc rezygnować z ubierania małych dzieci w ciasne rajstopy, skarpetki, a tym bardziej w niekorzystnie wpływające na rozwój stopy obuwie.

Po pierwsze niewielkie stópki z upływem czasu staną się długie i szerokie, gdy na końcu są na tyle silne, że mogą dźwigać znacznie większy ciężar – Mogą wzmocnić się także ich drobne ścięgna i mięśnie. Jeśli jednak nie będą odpowiednio traktowane, to będzie to odczuwalne w przyszłości. Potem więc mogą uwidaczniać się rozmaite nieprzyjemne wady, jak stopa płaska, stopa szpotawa czy wydrążona. Żeby zapobiec rozwojowi tego rodzaju dolegliwości na pewno trzeba dbać o stopy dziecka, już od pierwszych miesięcy życia.