Lekarz neurolog jako specjalista konieczny w razie leczenia chorób związanych z układem nerwowym

Neurologia to odcinek medycyny zajmujący się chorobami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są zakresami pokrewnymi, a niektóre schorzenia są domeną również neurologa jak i psychiatry. Neurologia para się przede wszystkim schorzeniami, których podstawą jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria znowu zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie pracy mózgu jako całości.

Model mózgu

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com
Neurolog leczy schorzenia obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego (mózgu), zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy. Wiele chorób jest z pogranicza neurologii i psychiatrii.

Wpisując w wyszukiwarkę słowo neurolog, Warszawa, wyszukuje się najwięcej lekarzy o tej właśnie specjalności. Choroby neurologiczne głównie mają dramatyczny bieg, szczególnie jeżeli dotykają ośrodków kontrolujących główne funkcje życiowe organizmu (krążenie, oddech). Mogą się ewoluować jako choroby pierwotne lub być powikłaniem innej choroby np. miażdżycy lub cukrzycy, które mogą się odbić na dobrym funkcjonowaniu mózgu.

Ocena schorzeń układu nerwowego oparta jest na wywiadach i niezwykle gruntowym badaniu podmiotowym, ogląd budowy ciała, zbadanie głowy, nóg i rąk, tułowia, zbadanie czucia, chodu, mowy itp., które bywa istotą diagnozy i robienia

Kobieta z modelem mózgu

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com

następnych badań.

W czasie wizyty neurolog zbiera informacje od pacjenta. Niektóre elementy z wywiadu mogą wskazywać na przyczynę (etiologię) schorzenia pacjenta.Później neurolog robi badanie neurologiczne. Jest to potężne narzędzie w rękach dobrego neurologa, ponieważ umożliwia wykrycie, jaka część układu nerwowego niedomaga (jest uszkodzona). Ogromnie często badanie zezwala wykryć takie zmiany w układzie nerwowych, których nie da się wykryć innymi badaniami laboratoryjnymi.

Badanie zawiera badanie głowy i szyi (nerwy czaszkowe), badanie (badanie kierowców kraków) kończyn górnych jak i dolnych, także ze stopami oraz zbadanie tułowia.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeśli tak, to bez wahania sprawdź tutaj restauracja rokietnica inne tego typu materiały – one też są wartościowe.

Badania neurologiczne są badaniami stosunkowo długotrwałymi. Neurolog np. neurolog warszawa zleca też ogólne badanie lekarskie. Przed wizytą u neurologa trzeba przygotować aktualne wyniki badań ogólnych (morfologia, OB, poziom cholesterolu), zabrać ze sobą istotną dotychczasową dokumentację medyczną, sporządzić listę wszystkich używanych leków zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty oraz leków ziołowych. Po badaniu ustalony jest dalszy plan działania diagnostycznego i leczniczego.