Masz haluksy? Sprawdź, co ci pomoże

Stopy wymagają takiej samej troski, co pozostałe części ciała. Musimy je odpowiednio pielęgnować, aby ładnie wyglądały i nie były powodem naszych zmartwień. Jednak czasem pojawiają się kłopoty, z jakimi musimy sobie poradzić, aby przypadłość się nie nasilała.

Jednym z częstych problemów stóp są haluksy. Czym się wyróżniają oraz w jaki sposób można je leczyć?

Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków
Autor: 123rf
Źródło: 123rf

Haluksy, znane też jako paluch koślawy, to przypadłość cywilizacyjna, jaka częściej spotyka panie. Jest deformacją stawu śródstopno-paliczkowego palucha, prowadzącą do jego bocznego odgięcia. Chociaż początkowo nie rodzi uciążliwości bólowych, to z biegiem czasu choroba się pogłębia i odczucie dyskomfortu narasta. Inne dolegliwości, które mogą towarzyszyć paluchom koślawym, to zaczerwienienie oraz obrzęk, co związane jest z rozwijaniem się stanu zapalnego. Co zrobić, jeżeli i my musimy walczyć z tą chorobą? Istotne jest, aby leczenie – kliknij – haluksów rozpocząć jak najwcześniej, na początku bowiem można sobie z nimi dać radę przy udziale w miarę prostych sposobów. Lekarze zalecają leczenie – oceń ten portal – www.psycholog-wroclaw.com/oferta/dda – farmakologiczne i fizjoterapię, jaka może zagwarantować nad wyraz dogodne efekty. Niestety na zabiegi refundowane trzeba czasem czekać sporo miesięcy, dlatego warto jest udać się na prywatne leczenie. Fizjoterapia będzie możliwa od ręki, a z pewnością dużo wcześniej, aniżeli w publicznej przychodni. Warto też kupić specjalne wkładki bądź nawet buty z właściwie ukształtowaną podeszwą, gwarantującą wygodę chodzenia. Niekiedy wymagane jest bardziej zaawansowane leczenie, nade wszystko jeżeli zmiany są duże i bardzo daję się nam we znaki paluch koślawy operacja może być koniecznością. Gdy będzie wykonana odpowiednio wcześnie, przeciwdziała dalszemu nasilaniu się choroby.

Kiedyś po operacji zakładano gips, dzisiaj wystarczy już odpowiednie obuwie.
Przed haluksami nierzadko nie można się uchronić, bowiem w wielu przypadkach są genetycznie uwarunkowane. Do ich pojawienia się mogą także prowadzić niewłaściwie dobrane buty bądź ciągłe przeciążanie przedniej stopy w wyniku noszenia wysokich obcasów. I to zwłaszcza z tego powodu haluksy zazwyczaj są kłopotem kobiet, a nie mężczyzn. Pamiętajmy, aby jak najszybciej zająć się swoimi stopami, w przeciwnym wypadku może czekać nas operacja haluksów, a nikt nie lubi być w szpitalu. Więcej na