Masz objawy nowotworu bądź spostrzegasz je u najbliższych? Udaj się na wizytę do lekarza genetyka

Zalecenia od genetyka specjalisty to ważna, a przy okazji wciąż niszowa i zbytnio nie praktykowana w Polsce szansa na wyjaśnienie zagrożeń o charakterze genetycznym, uwarunkowanych rodzinnie lub objawiających się niepodziewanie. Co lepiej wiedzieć o konsultacjach u genetyków, kiedy chodzimy do tego fachowca? Co dają zabiegi u specjalistów z dziedziny genetyki?

lekarze

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Kluczowym na początek badaniem przewodzi lekarz (lista specjalistów). Wizyta w jego gabinecie zazwyczaj kojarzy się z naprawdę złą sytuacją ze zdrowiem – względem mutacji genetycznych nie mamy jakiegokolwiek żadnego wpływu na zdrowie. Wizyta i konsultacje lekarza genetyka nie są tylko dla chorych, u których wykryto mutacje lub tych, którym uwarunkowania genetyczne potencjalnie zagrażają zdrowiu. Na wizytę u genetyka mogą wybrać się też ci, którzy czują możliwość zachorowania na nowotwory. Wszystkie możliwe mutacje tej wyjątkowo bolesnej i rozkładającej od środka choroby.

Genetyk wypisuje skierowanie na stosowny test, zwykle jest to badanie DNA lub znacznie tutaj www.rehafit.org chromosomalne, które jest niezbędne w całym procesie diagnozy. Wskazania co do badań genetycznych wynikają tak samo z obowiązku prewencji, jak i ratowania życia człowieka. Członek rodziny nosiciela choroby nowotworowej, kobieta, która urodziła martwe dziecko lub (znajdź więcej) poroniła, a także pacjentka decydująca się na zapłodnienie in-vitro – wszyscy oni powinni w swoim czasie odwiedzić gabinet genetyka.

Gros z nas załapałaby się na darmowe, onkologiczne badania. Wymaganiem by zostać przyjętym na bezpłatne konsultacje jest ukończenie osiemnastu lat, skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu, odpis potwierdzający chorobę nowotworową u pacjenta lub bliskich, a do tego ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku wypisów, jeśli nie jesteśmy chorzy lub zagrożeni podejrzanych o nowotwór, ten warunek nie jest konieczny.

Badania chorych i ich bliskich pozwalają na zyskanie pewności jakie są szanse na uniknięcie lub zachorowanie, ściśle związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Choć badanie wykonywane jest na krwi, końcowe wyniki będą do odebrania po okresie miesiąca czasu. Wiele etapów w badaniach zależy bowiem od diagnostów laboratoryjnych, którzy przygotowują dla pacjentów właściwe, indywidualne zalecenia profilaktyczne.

Sprawdź też :