Sprężyny czy pianka – zakup materaca

Dwustronny materac z kolekcji TRENTE w opcji H3
Autor: Beds.pl
Źródło: Beds.pl

Kupno materaca rzeczywiście nie należy do łatwych. Sprężynowy, kilkaset czy kilka tysięcy złotych – co wybrać? Pamiętajmy, że nie ma potrzeby planować materac na resztę życia.

Nie da się energicznie funkcjonować, jeżeli nie zadbamy o wygodny sen. Kupując materac, pamiętajmy, że idealny model jest kwestią indywidualną. Niektórzy chcą elastycznego łóżka, inni relaksują się wyłącznie na twardym. W związku z tym nasuwa się jedyna koncepcja: materac przeciwodleżynowy refundacja powinien być osobiście dobrany.

Stelaż na podnośnikach pneumatycznych
Autor: Beds.pl
Źródło: Beds.pl

Materace i ich rodzajeDo niedawna duża część materacy miała sprężyny w środku. Obecnie to tanie rozwiązanie, dlatego że materac sprężynowy ma pewne usterki, bo sprężyny są w nim połączone. Jeżeli leżą na nim dwie osoby, odbierają wszystkie ruchy. Dlatego właśnie popularnością cieszą się materace kieszeniowe. W nich każda sprężyna jest osobno włożona w tzw. kieszenie. To sprawia, że materac ma większą twardość i jest dużo stabilniejszy.

Teraz jednak coraz częściej wybierane są materace z pianek i wkładów żelowych. Każdy może wybrać zimną piankę, która jest tańsza, ale też elastyczna i doskonale odprowadza wilgoć. Popularna jest również tak zwana leniwa pianka, dostosowująca się do kształtu ciała zależnie od temperatury. Takie pomysły używane są także w materacach kieszeniowych. Na sprężynach jest z reguły kilka warstw pianki.

materac
Autor: Janpol
Źródło: Janpol

Najdroższe materace to przede wszystkim z warstwą lateksu. Można je równie wybrać w kilku wersjach, więc produkcja sprężyn wre.

Dopasuj materacMaterac musi być odpowiednio dobrany do wzrostu i oczywiście wagi. Producenci podają do informacji dla kogo zaprojektowany jest dany model. Ważne jest również dobrze wybrane łóżko. Stelaż pozwala wydłużyć życie materaca, należycie dbając o jego kształt i wentylację. Dobre są łózka o drewnianych listwach giętych, ważny jest szeroki rozstaw.

Najważniejsza jest raczej jakość materaca, niekoniecznie cena. Materac kieszeniowy 7-strefowy, z warstwą kokosa to koszt mniej więcej 400 złotych – wszystko zależy od wymiarów. Nie musimy więc kupować materaca za więcej niż tysiąc złotych, by relaksować się w komfortowych warunkach. materac istotne wskazówki na stronie