Naturalne leki – pestki gorzkiej moreli i sok z rokitnika

Wielu z nas nie lubi zjadać owoców w całości. Często obieramy wszystkie owoce ze skóry, jeszcze inni pozbywają się jadalnych i nawet najdrobniejszych pestek. Tymczasem to właśnie w tych częściach owoców znajduję się niekiedy najwięcej substancji cennych dla naszego organizmu. Świetnym tego przykładem są pestki moreli gorzkiej! Te niepozorne i właściwie mało znane pestki, mogą być skuteczne czy choćby nawet skuteczniejsze po prostu od metod klasycznych walki z rakiem! Dobroczynne działanie tych pestek spowodowane jest dużą zawartością witaminy B17.

sok
Autor: Elisabeth Syu
Źródło: http://www.flickr.com
Pestki moreli gorzkiej pochodzą z dzikich odmian morelowych drzew. Swym wyglądem przypominają migdały, zaś w smaku – pestki jabłek. Owe pestki dostarczają naszemu organizmowi wiele minerałów, w tym szczególnie sporo magnezu. Oprócz witaminy B17 są źródłem kwasu salicylowe (o działaniu bakteriobójczym) i pangamowego (witaminy B12). Pestki moreli gorzkiej to nie tylko amigdalina, to również witaminy A oraz E! Dobrze wiedzieć, że dobroczynne działanie wykazują jedynie pestki moreli gorzkiej – słodka odmiana pestek nie takiego działania . Takie pestki powinny pochodzić ze źródeł ekologicznych, w innym przypadku możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Pestki moreli gorzkiej nie powinny być gotowane ani parzone, ponieważ w czasie takiego procesu tracą swoje dobroczynne właściwości.

Nasze kolejne wpisy są podobnie pociągające, jak ten. Zatem wejdź w link tutaj psychoterapia poznań i oglądaj skrupulatne informacje. Namawiamy!

Pestki należy przechowywać w określonych warunkach – w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w opakowaniach zabezpieczających przed utlenieniem i wilgocią.

Innym niezmiernie cennym dla człowieka darem natury jest rokitnik. Owoce rokitnika zawierają dużą ilość B-karotenu i flawonoidów (kwercetyna i rutyna), które wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, antywirusowe. Substancje czynne zawarte w soku z owoców rokitnika spowalniają procesy starzenia, wzmacniają wzrok, pomagają w zapobieganiu powstawania zatorów naczyń krwionośnych oraz zawałom serca, spierają regenerację skóry, pomagają w leczeniu chorób przewodu pokarmowego i zwiększają odporność organizmu.

Zaabsorbowała Cię przedstawiana problematyka? Kliknij więc tu oraz zobacz więcej na stronie (http://www.optyk.wroc.pl/oferta/badanie-wzroku/). Tamte materiały też Cię niezwykle zaciekawi.

Sok z rokitnika zawiera dużą ilość witaminy C – rokitnik obok dzikiej róży ma jej najwięcej ze wszystkich wszystkich owoców! Z tego powodu picie soku z rokitnika jest szczególnie polecane w czasie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy znacznie bardziej podatni na choroby. Natomiast jeśli dopadnie nas już jakiś wirus, sok z rokitnika pomoże w leczeniu zapalenia gardła, nosa, migdałków oraz zatok nosowych. Zalecana dawka to 10-30 ml dziennie (www). Sok z rokitnika można pić rozcieńczony wodą lub innym sokiem owocowym ( w proporcji ¼ soku z rokitnika i reszta innego płynu). Warto wiedzieć również, że sok z rokitnika wzmacnia tkanki oraz zapobiega anemii, ma korzystny wpływ na procesy przyswajania witamin i pozostałych cennych składników odżywczych, dlatego szczególnie wskazane jest picie takiego soku do posiłków.