Naturalne metody leczenia – hipoterapia

Konie to wspaniałe zwierzęta. Wielu ludzi kocha wyścigi konie. Nie można dziwić się tym ludziom. Konie podczas wyścigów pokazują wyżyny swojej mocy i ukazują jak silne są i jak wiele są w stanie zrobić, jeśli są odpowiednio prowadzone. Wiele stadnin koni jest prowadzona przez pasjonatów jeździectwa. Stadnina koni to interes, do którego poza umiejętnościami biznesowymi, musimy mieć serce. Taka stadnina wymaga wysiłku i informacji na temat koni. Stadnina pozwala na naukę jazdy, ale również w dużych stadninach robi się zawody.

koń

Źródło: flickr.com
Część stadnin, przygotowuje swoje konie do rehabilitacji. Każdy koń musi być nie tylko zadbany, czyli dobrze odżywiony i wyczyszczony, ale też musi być prawidłowo szkolony. Jeżeli w stadninie koni nie ma osoby, która potrafi wychować konia, to zwierzęta jak i ludzie, zaczną się w takiej stadninie męczyć.

Rehabilitacja dobra na wszystko

W dzisiejszych czasach zwracamy uwagę na to, co jest nie do końca uwarunkowane naukowymi teoriami. Otóż poza farmakologicznymi sposobami leczenia dodaje się naturalne rozwiązania. Wybiera się dobrodziejstwa przyrody, do której zalicza się między innymi zwierzęta. W części stadnin koni są prowadzone zajęcia z hipoterapią. Jest to rehabilitacja, która ma wspierać osoby niepełnosprawne umysłowo jak również fizycznie. Jazda konna ma pozytywny wpływ na układ ruchowy, ale też na układ nerwowy. Hipoterapia opisana na portalu http://www.stajniaiskra.pl/art/1046/hipoterapia.html__flickr_14935989920.jpg|L|W=200|ALT=koń]

Osoby, które są niepełnosprawne umysłowo uspokajają się podczas jazdy konnej. Poprawia się też ich stan fizyczny. A osoby, które np. po wypadku mają problemy z poruszaniem, również przez jazdę konną poprawiają siłę swoich mięśni. Hipoterapia to ten rodzaj rehabilitacji, która po pierwszym spotkaniu ze zwierzęciem sprawia, że pacjent czuje różnicę. Nie jest to jak wiemy cudowne uzdrowienie, ale konie rzeczywiście potrafią rozbroić często kłębek nerwów, jakim jest pacjent. Konie czują strach, tak, więc musimy się uspokoić, zanim instruktor-rehabilitant wyda nam pozwolenie, by usiąść na końskim grzbiecie. Osoby znerwicowane również często bywają w stadninie, bo rozumieją, że konie mogą uspokoić ich skołatane nerwy. Po paru spotkaniach ze zwierzęciem, zmienia się zachowanie pacjenta.