Niedoczynność hormonu tarczycy to zespół chorobowy wynikający z zupełnego niedostatku hormonów tarczycy

Tarczyca to narząd, który leży tuż poniżej krtani. Przylega do tchawicy, zbudowana jest z dwóch płatów, które połączone są cieśnią tarczycy. Tarczyca produkuje hormony: tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Hormon tarczycy, zasadniczo jest odpowiedzialny za przemianę materii i termogenezę, naszego organizmu. Dzięki nim dochodzi do tworzenia i katabolizmu, czyli rozpadu białek. Poza tym wywierają one wpływ na rozpad tłuszczy . Dzięki temu procesowi transportowane są kwasy tłuszczowe biorące współudział w procesach przemiany materii i termogenezy. Synteza i wydzielanie hormonów tarczycy jest regulowana przez przysadkę mózgową. Niekiedy, może zdarzyć się, że ta regulacja zostanie naruszona. Wtedy mówimy o nadczynności i niedoczynności tarczycy.

tutaj dowiesz się więcej

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co
Niedoczynność hormonu tarczycy może być wywołana zaburzeniami tarczycy, wtedy mówimy o niedoczynności pierwotnej oraz zaburzeniami przysadki i podwzgórza. Jakie są główne podłoża niedoczynności tarczycy? Najczęściej spotykane czynniki to zapalenie tarczycy, zbyt mała ilość jodu w organizmie, stosowanie niektórych medykamentów, stan po zabiegu operacyjnym wycięcia całkowitego lub częściowego tarczycy, hipoplazja tarczycy.

Niedoczynność tarczycy może być również wrodzona. Poza tym może objawić się ona w zespole niedoczynności przysadki oraz chorobach podwzgórza. Jakie są wówczas poziomy hormonów? Poziom tyroksyny jest zmniejszony, poziom trójjodotyroniny może być dobry lub zmniejszony. Pozostałe obserwacje, które w połączeniu z obrazem klinicznym, mogą skłaniać lekarza do postawienia rozpoznania niedoczynności tarczycy, to podniesiony poziom cholesterolu.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? Najczęściej spotykane niepokojące

tarczyca

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co

przejawy choroby niedoczynności narządu tarczycy to senność, spowolnienie i spadek tolerancji wysiłku – kliknij tutaj. Skóra pacjentów jest przesuszona, szorstka, zimna. Włosy mają skłonność do wypadania, a paznokcie do łamania się. Pacjenci skarżą się na uczucie chłodu, zaparcia, przyrost masy ciała. Lekarz (psychiatra online) przy oględzinach często odnotowuje tzw. obrzęk podskórny, wówczas dochodzi do pogrubienia rysów twarzy, obrzęku powiek, dłoni. Poza tym spowolniona jest czynność serca, spłycone są oddechy, głos jest matowy, ochrypły. Kuracja niedoczynności narządu tarczycy polega na substytucji jej hormonów.

Dawka hormonów jest dopasowywana indywidualnie dla wszystkich pacjentów. Choroby hormonu tarczycy to częste schorzenia. Pacjenci zawsze powinni korzystać z pomocy endokrynologa i stosować się do jego zaleceń, bowiem nieleczone choroby tarczycy mogą spowodować bardzo istotne dla zdrowia następstwa.