O czym należy pomyśleć dobierając idealny sprzęt rehabilitacyjny dla ludzi starszych

Wózek inwalidzki jest sprzętem specyficznym, który dedykowany jest dla osób mających znaczne problemy sprawnościowe. Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków. Główną właściwością wózka inwalidzkiego jest jego budowa modułowa. Sprzęt ten składa się z elementów zamiennych albo opcjonalnych. Daje to sposobność wymiany podnóżka, kół, blokad lub poszycia.

Wózek inwalidzki
Źródło: http://sxc.hu/
Do najbardziej rozpowszechnionych zalicza się wózek inwalidzki toaletowy. Umożliwia on pielęgnowanie osoby leżącej i wspomaga w codziennej higienie chorego. Wózki mają anatomicznie uformowane siedzisko wraz z wylotem sanitarnym, jak też zdejmowane podparcie dla łatwiejszej mobilności oraz przechowywania. Dodatkowo łatwa budowa gwarantuje użytkownikowi wygodę i łatwość higienicznego utrzymania. Ważną właściwością jest opcja najazdu na sanitariat toaletowy (więcej na stronie), co jest ważne przy osobie, jaka ma wysoce umiarkowaną mobilność. Niektóre wózki toaletowe mają dołączone pojemniki na fekalia, co sprzyja sporej higienie i nieskrępowanie chorego. Zarówno tapicerki zastosowane przy tego gatunku wózkach posiadają świetne jakościowo materiały i mają możliwość bez kłopotliwego umycia siedziska.

Kolejnym sprzętem, który ułatwia całodobowe funkcjonowanie osoby chorej jest balkonik kroczący. Dobiera się go indywidualnie zwracając szczególną uwagę na trudności danej osoby.

Gdy prezentowany materiał zostanie przez Ciebie przestudiowany, wejdź także na odmienny oryginalny serwis (http://glowspa.pl/opalanie-natryskowe-sunfx/), który zawiera podobnie wciągające treści.

Na ogół balkoniki są dobierane wspomagająco przy poruszaniu się chorych osób. Idealny balkonik kroczący powinien posiadać gumowe nakładki na poręczach, które służą do podtrzymywania, gumowe albo kauczukowe nasadki na nóżki balkoniku oraz możliwość regulowania wysokości samych nóżek. Są to elementarne wyznaczniki sprzętu, który sprawdzi się w użytkowaniu i zapewni swobodę w posługiwaniu się przez pacjenta – różne rodzaje balkoników.

Wózki inwalidzkie
Źródło: http://sxc.hu/
Należy wziąć pod uwagę stabilizację sprzętu oraz odpowiednie dobranie do wzrostu chorego. Właściwie dobrany sprzęt musi mieć optymalną szerokość tak, by pacjent mógł się zmieścić w drzwiach i nie powodować ograniczania ruchów. Te dwa główne aspekty dadzą choremu swobodę w użytkowaniu z wózka i sporą niezależność, co jest oczywiście ważne.

Jeżeli zainteresował Cię omawiany temat, to obejrzyj także inne równie ciekawe strony, które posiadają nie mniej ważne dane.

Wybierając konkretny sprzęt rehabilitacyjny powinno się rozważyć czy osoba niepełnosprawna będzie rzeczywiście umiała się nim posługiwać i czy sprzęt jest wystarczająco bezpieczny.