Psychiatra jako specjalista pomagający w leczeniu zaburzeń psychicznych u dorosłych a także dzieci.

Psychiatra zajmuje się poznawaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych. Psychiatra jest lekarzem, co znaczy, że ukończył 5-cio letnie studia medyczne a także kierunek z psychiatrii. Poza kompetencją na temat zaburzeń psychicznych dysponuje także ogólną wiedzę lekarską.

psychiatra

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com

W związku powyższym lekarz psychiatra może zlecić badania medyczne, przepisać leki (zobacz swiat leku) a takżę wypisać zwolnienie. Owych przywilejów nie ma psycholog. Kurowanie psychiatryczne może polegać na farmakoterapii, to znaczy podawaniu odpowiednich medykamentów, a także na psychoterapii (jeżeli specjalista psychiatra ukończył adekwatne wyszkolenie w owym zakresie). Metody te maja możliwość być stosowane osobno, albo równolegle.

Kurowanie może odbywać się zarówno w klinice, jak i na wytycznych powstarzających się odwiedzin u psychiatry. Jeśli mieszkając w Warszawie a mamy domniemanie depresji trzeba poszukać w necie pod hasłem psychiatrayz Warszawy akuratnego specjalisty. Aby wybrać się na wizytę do psychiatry w Poradni Zdrowia Psychicznego nie jest potrzebne skierowanie. Jest ono jednak niezbędne w razie leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Wizyta polega głównie na rozmowie, lecz specjalista ma możliwość również przeprowadzić wywiad lekarski a też podstawowe badanie lekarskie. psychiatra (więcej na stronie)

Mimo odmienności między zawodami psychologa i psychiatry, nie ma znaczenia, do kogo zwrócimy się o poradę w przypadku dotykającego nas kryzysu emocjonalnego, czy też dostrzeżenia wystąpienia nieprawidłowości psychicznych. Gdy zaistnieje owa konieczność, psycholog (Ranking Lekarzy) zaproponuje konsultację u specjalisty, natomiast psychiatra skieruje pacjenta do psychologa, jeśli to jego interwencja będzie konieczna. Nie raz specjalista psychiatra i psycholog współpracują ze sobą.