Psychologowie – czemu są potrzebni najbardziej inteligentnemu gatunkowi na planecie

Ludzie zawdzięczają własną pozycję na świecie między innymi inteligencji – jest ona czymś wyjątkowym w naturze, choć coraz więcej znajduje się dowodów, że ssaki, zwłaszcza człekokształtne, też posiadły spore zdolności w dziedzinie stosowania narzędzi, organizowania się w własnych stadach i tym podobne. Zdolność do analitycznego myślenia pozwoliła stworzyć całą cywilizację, ogromne szeregi wynalazków, z jakich czerpią ludzie: prąd elektryczny, transport, ciepłe domy.

medycyna
Autor: Nicolas Raymond
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu zwyczajnie nie ma potrzeby starać się tak, jak byłoby trzeba kilkaset lat wstecz, a wykonywana praca zajmuje zazwyczaj nie więcej godzin w ciągu dnia, niż osiem. Fakt, że homo sapiens posiadają sporo czasu dla siebie, którego nie muszą wykorzystywać na zdobywanie pożywienia, grzanie ciała i zaspokajanie pozostałych podstawowych wymagań, oraz ciekawość, którą popycha także niezwykle wysoka inteligencja, powoduje, że zastanawiają się oni też nad swoją naturą, emocjami, trybami myślenia i radzenia sobie z problemami rodzącymi się na poziomie emocji.

Wszystko to brzmi złożone i może trochę na wyrost. Jednak jak głębiej się zastanowić, setki lat temu nie rozmyślało się o psychoterapiach i schorzeniach duszy – stanowczo rzadziej występowały, na przykład depresja, i dużo rzadziej je rozpoznawano. A dzisiaj jest to kolejną gałęzią nauki, no i jest potrzebne osobom, które niestety statystycznie znacznie częściej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu chorują chociażby na stany depresyjne.

Coraz częściej i z znacznie mniejszym wstydem odwiedzany bywa psycholog Wrocław to jedno z największych miast, gdzie mnóstwo jest gabinetów psychologów. Cierpiącym niezbędna jest o wiele częściej pomoc psychologa, która wedle nauk kilku nurtów ma odmienne postacie, z jakich najpopularniejsza bywa indywidualna psychoterapia Wrocław także w tej dziedzinie znajduje się na bardzo wysokim poziomie, będąc w tabelach jednym z najprzyjaźniejszych miast. Na szczęście nie tylko tam osiągalny jest psycholog – (psychoterapia pruszków) z Wrocławia, ale także pozostałe większe miasta oferują gabinety licznych doskonałych specjalistów, którzy pomagają ludziom zmagać się z nieukierunkowanymi, czasem dość sprzecznymi z naturą ludzką emocjami. Na szczęście, jak w każdej innej gałęzi nauk medycznych, tak i w psychologii dokonuje się stale ogromny postęp.