Skarpety – na co zwrócić uwagę podczas ich kupna?

Wielu z nas niesłusznie myśli, że nie ma znaczenia jakie skarpety wybiorą. Ponadto wielu z nas wybiera skarpety pod kątem podziału na skarpety bawełniane (a więc te dobre, w których stopa „oddycha”), jak również skarpetki wytworzone ze sztucznych włókien (a więc te „słabsze”, których powinno się unikać). Prawda jest jednak taka, że istnieje duża liczba innych kwestii, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu skarpety.

skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com

Temu tematowi będzie też poświęcony ten tekst. Warto bowiem okazać troskę swoim stopom. Mimo, iż wybór skarpet wydawać się może sprawą bardzo prostą, wręcz trywialną, należy mieć na uwadze, że będziemy je mieć na sobie przez kilka lub nawet kilkanaście godzin niemal każdego dnia. Jest więc to decyzja, która bez wątpienia warta jest większego czasu i pieniędzy. Nasze stopy się nam za to odwdzięczą! Czym więc się kierować kupując skarpet? Przede wszystkim, nie daj się zwieść hasłom „100% bawełna”. Mimo, iż każdy producent skarpet produkuje skarpety (kompresyjne.pl – rajstopy uciskowe) o trochę odmiennym składzie, każdy kto twierdzi, że jego skarpety zawierają tylko bawełnę, najzwyczajniej w świecie oszukuje. Skąd ta pewność? Ponieważ bawełna nie rozciąga się! Dlategp też, skarpetki wytworzone z samej bawełny nie mogłyby się utrzymać na naszych stopach! Dlatego też zwyczajowo dodaje się do nich lycre. Warto więc zwracać uwagę na skład (bawełna jest z pewnością lepsza dla naszych stóp niż większość materiały sztuczne), jednak nie dawaj się zwieść hasłom reklamowym! Co więcej, w pewnych sytuacjach warto zainteresować się innym składem – osoby uprawiające sport lub wyprawy górskie, mogą potrzebować skarpet o innym składzie, którezagwarantują stopom większą termiczność oraz oddychalność. Po drugie, dopasuj kształt skarpetki do butów, które zamierasz nosić.

skarpety stopki

Źródło: pixabay

Jeśli w najbliższym sezonie nosić będziesz tzw. balerinki, warto kupić skarpety stopki (przykładowych szukaj: zobacz na Jeśli jedziesz na pieszą wycieczkę, najlepsze będą trekkingowe skarpety za kostkę, wystające poza buty Co więcej,warto zwrócić uwagę na fakt, że kolor skarpetek powinien pasować do reszty – zarówno ubrania jak i obuwia.Z pewnością nie raz widzieliście mężczyznę w czarnych spodniach oraz czarnych pantoflach, noszącego białe skarpetki. Niewątpliwie jest to jeden z przykładów, gdy źle dobrane skarpety potrafią zniszczyć całkowicie elegancję stroju.