Metoda walki lekarzy dentystów ze schorzeniem zębów i dziąseł, które zwie się paradantozą.

Często pacjenci użalają się swoim stomatologom, że podczas gryzienia twardszych produktów odczuwają ból, a przy myciu uzębienia zdarzają się krwawienia z dziąseł. Powodem tych dokuczliwości bywa np. niedobrana szczoteczka albo pasta albo zła sposób mycia zębów. Prowadzi to do odsłony szyjek zębowych, inaczej korzeni, a w rezultacie do ich nadwrażliwości i bólu.

gabinet dentystyczny
Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com

Oprócz odsłoniętych szyjek zębowych, często dentysta stwierdza obrzęki i zaczerwienienie dziąseł. Ich linia wtedy jest wyraźnie obniżona. Powyższe objawy mówią o pierwocinach parodontozy. Kiedy szukamy dentysty będąc w warszawie i mamy podejrzenia paradontozy to można wpisać w internet słowa stomatolog w Warszawie rankinglekarzy.pl/lekarze/stomatolog – sprawdź/warszawa/.

Pomimo tego, że dbamy o zęby i regularnie myjemy je rano i wieczorem, to nie starczy. Jeśli szczotkujemy zęby niedokładnie nie usuwamy właściwie płytki bakteryjnej.Ten bezbarwny miękki nalot osadza się w sposób naturalny. Ma składniki śliny, okruchów pokarmowych i mnóstwo bakterii. Osadza się zwłaszcza przy dziąsłach i natychmiast po 2-3 dniach ulega mineralizacji, czyli twardnieniu. W ten sposób kształtuje się kamień nazębny, który podrażnia dziąsła i wywołuje ich stan zapalny. Jeśli odkładający się w kieszonkach dziąsłowych kamień nie bywa regularnie usuwany, dochodzi do zaniku kości która utrzymuje ząb. Dlatego objawem postępującej choroby jest rozchwianie zębów głównie z przodu. Ponadto tym gorzej z nich usunąć płytkę, więc szybciej gromadzi się tam kamień. Niestety paradontoza to choroba nieodwracalna, jej objawów nie da się cofnąć. Możemy ją chociaż zatrzymać, nie dopuszczając do dalszego postępu.

Sprzęt dentystyczny
Autor: Partha S. Sahana
Źródło: http://www.flickr.com

Obowiązkowo trzeba to uczynić, bo nieleczona parodontoza prowadzi do utraty zębów często zdrowych, nieskażonych nawet próchnicą! Podstawa walki z paradontozą jest czyszczenie uzębienia z kamienia i osadu u dentysty albo higienistki stomatologicznej. Chroni się je także specjalnymi lekami z fluorem lub chlorheksydyną. W zależności od wyglądu dziąseł i zębów, stosuje się je w różnych formach, np. pianki, żeli lub lakieru. Po zabiegu zęby winny być wypolerowane, tak by zminimalizować procedurę odkładania się płytki. Owe zabiegi przeprowadza się do sześciu razy w roku. Zależy od poziomu postępu choroby oraz indywidualnych wskazań stomatologa (znacznie więcej informacji tutaj) czy też higienistki.