Jak wybrać materac?

Kupno materaca rzeczywiście nie należy do prostych. Pianka czy sprężyny, za kilkaset złotych – co wybrać? Pamiętajmy, że nie musimy inwestować w materac na całe życie.

Dwustronny materac z kolekcji TRENTE w opcji H3
Autor: Beds.pl
Źródło: Beds.pl

Wybór materaca rzeczywiście nie należy do prostych. Piankowy, kilkaset czy kilka tysięcy złotych – na co się zdecydować? Pamiętajmy, że nie trzeba planować materac do końca życia.

Nie ma możliwości prawidłowo funkcjonować, jeżeli nie zapewnimy sobie wygodnego snu. Wybierając materac – przetestuj w promocji materac piankowy 140×200-> źródło artykułu -, miejmy na uwadze, że ideał jest kwestią indywidualną. Niektórzy wymagają elastycznego łóżka, inni wypoczywają jedynie na twardym. Dlatego właśnie przychodzi na myśl jedyna koncepcja: materac powinien być osobiście dobrany.

Stelaż na podnośnikach pneumatycznych
Autor: Beds.pl
Źródło: Beds.pl

Różne materaceWłaściwie przed chwilą znakomita większość materacy chowała w środku sprężyny. Teraz to nie jedyne rozwiązanie, ale materac sprężynowy ma różne usterki, bo wszystkie sprężyny są w nim połączone. Kiedy leżą na nim razem małżonkowie, odczuwają każdy swój ruch. Dlatego właśnie popularnością cieszą się materace kieszeniowe. W tym przypadku każda sprężyna jest oddzielnie włożona w tzw. kieszonki. W związku z tym materac jest twardszy i jest stabilniejszy.

Dzisiaj jednak coraz częściej kupuje się materace piankowe i żelowe. Można sobie wybrać zimną piankę, która jest stosunkowo tania, a jednocześnie ma dużą elastyczność oraz doskonale odprowadza wilgoć. Popularna jest także tak zwana leniwa pianka, która przystosowuje się do kształtu ciała w zależności od ciepła. Takie pomysły wykorzystywane są także w przypadku materacy kieszeniowych. Na sprężynach jest z reguły odpowiednia pianek.

materac
Autor: Janpol
Źródło: Janpol

Najdroższe materace są przede wszystkim z warstwą lateksu. Można je równie wybrać w kieszeniowej opcji, więc produkcja sprężyn kwitnie.

Dopasowany materacMaterac powinien być idealnie dobrany do wzrostu i oczywiście wagi. Firmy produkujące materace zaznaczają dla kogo stworzony jest konkretny typ. Ważne jest też bezbłędnie dobrane łóżko. Stelaż pozwala przedłużyć egzystencje materaca, odpowiednio go wentylując i nie odkształcając. Dobre są stelaże na giętych listwach, ich rozstaw powinien być szeroki.

Ważna jest raczej jakość materaca, cena trochę mniej. Materac kieszeniowy 7-strefowy, z warstwą kokosową kosztuje maksymalnie 400 złotych – zależnie od rozmiarów. Nie ma potrzeby więc kupować materaca za więcej niż tysiąc złotych, żeby relaksować się w komfortowych warunkach.