StyllDesign przez stulecia – skąd się wzięły i dokąd zmierzają skarpetki – ciekawe informacje.

Skarpetki, a właściwie produkty skarpetopodone, czyli mające chronić stopy przed chłodem i otarciami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią stroju, a co ciekawsze wyznacznikiem poziomu (w sensie umiejętności modnego ubierania się) posiadacza owej części garderoby. W przeszłości były wykonywane z nici lub wełny, powszechne stały się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to ich produkcja stała sie masowa.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w tej formie jaką znamy dziś, pojawiły się onuce. Był to kwadratowy kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) owijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały w wojsku (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), były używane nie tylko jako część garderoby ochraniającą stopę przed uszkodzeniami, sprawdzały sie też znakomicie jako opatrunki (były niezastąpione w czasie wojennej zawieruchy), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w średniowieczu skarpety były wyznacznikiem bogactwa (niewiele osób było stać na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją prozaiczną funkcją, są informacją o stylu danej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwyczajne skarpety bawełniane, skarpety stopki , skarpety z palcami, a także skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla osób dorosłych były dostępne w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dla dzieci pojawiały sie wzory zabawek czy postacie z bajek), obecnie wypuszczając na rynek skarpety producent dba o to by znajdowały się na nich także najmodniesze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, fotografie zwierząt – głównie psów i kotów), ważna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się wciąż skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, w szczególności do garnituru i butów, trzeba być bardzo ostrożnym, zarówno ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć dużą modową wpadkę nie dobierając ich poprawnie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki oraz podkolanówki. Młode kobiety i dziewczęta chętnie wybierają różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie zaznaczają ich łydki, a poza tym bardzo rzucają sie w oczy i są ciepłe. W dobie Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych stylizacji, to jak wyjdzie się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu niezwykle istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, zwyczajna skarpetka może mieć przełomowe znaczenie. Stylizując skarpety producent ma na uwadze takie zjawiska.

Trudno określić na jakie tory skieruje tę część ubioru obecna i przyszła moda, jedno jest pewne, skarpetki (kompresyjne.pl – rajstopy uciskowe 2 stopnia) w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas. Prawdopodobnie wkrótce minie okres udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znowu na żeńskie łydki powrócą białe podkolanówki. W dobie Internetu nawet zwykła skarpetka nie umknie uwadze czujnego modowego blogera. Projektanci igrają ich formą, sprzedawcy pilnie śledzą trendy i ruchy w społeczności światowej wioski, a skarpetki pewnie nadal pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.