Terapia uzależnień – kiedy jest potrzebna?

O niezbędności terapie uzależnień mówi się zazwyczaj w przypadku osób, które nadużywają specyfików odurzających, bądź cierpią na inne nałogi psychiczne albo fizyczne.

Uzależnienie od dowolnej używki (trunku, dragów, hazardu) jest schorzeniem jak każde drugie i uświadomienie sobie tego stanowi bazę kuracji. Dzięki temu możliwy jest aktywny udział chorego w terapii, co upraszcza w znacznym stopniu jej prowadzenie. Motywy do walki z nałogiem są przeróżne, lecz ważne, ażeby pomysł zainicjowania kuracji wyszedł od samego chorego. Podług terapeutów, jedynie wtenczas kuracja uzależnienia ma szansę powodzenia, kiedy pacjent przemyślał do głębi decyzję o jego rozpoczęciu.

zaburzenia

Autor: Austin Kirk
Źródło: http://www.flickr.com
nałóg przychodzi z czasem, o czym trzeba pamiętać. Na nieszczęście jest ono nadzwyczaj złudne i na ogół osobie uzależnionej zdaje się, że nic jej nie zagraża. Częstokroć słyszy się, iż jeden kieliszeczek winka do kolacji lub szklanka whisky na sPanie to jeszcze nie nałóg alkoholowy – a to bardzo często fałszywe wrażenie. Tak samo zresztą będzie z innymi substancjami uzależniającymi, jednak także z działalnością człowieka, jaka może prowadzić do uzależnień np. korzystanie z komputera czy seks. Częstokroć zdaje nam się, iż terapia uzależnień – poznaj szczegóły – jest dla ludzi, którzy sięgnęli dna w swoim uzależnieniu. Warto jednak mieć pojęcie, iż odwiedziny w poradni leczenia uzależnień mogą powstrzymać sięgnięciu dna.

Umiejętnie prowadzona terapia pozwala wyzwolić się z nałogu i żyć dalej zwyczajnie. Należy o tym pamiętać jak też nie obawiać się rozmowy z psychologiem. Ona z całą pewnością nie zaszkodzi.