Terapia uzależnień – kiedy jest potrzebna?

O niezbędności terapie uzależnień mówi się zazwyczaj w przypadku osób, które nadużywają specyfików odurzających, bądź cierpią na inne nałogi psychiczne albo fizyczne.

Uzależnienie od dowolnej używki (trunku, dragów, hazardu) jest schorzeniem jak każde drugie i uświadomienie sobie tego stanowi bazę kuracji. Dzięki temu możliwy jest aktywny udział chorego w terapii, co upraszcza w znacznym stopniu jej prowadzenie. Motywy do walki z nałogiem są przeróżne, lecz ważne, ażeby pomysł zainicjowania kuracji wyszedł od samego chorego. Podług terapeutów, jedynie wtenczas kuracja uzależnienia ma szansę powodzenia, kiedy pacjent przemyślał do głębi decyzję o jego rozpoczęciu.
zaburzenia
Autor: Austin Kirk
Źródło: http://www.flickr.com
nałóg przychodzi z czasem, o czym trzeba pamiętać. Na nieszczęście jest ono nadzwyczaj złudne i na ogół osobie uzależnionej zdaje się, że nic jej nie zagraża. Częstokroć słyszy się, iż jeden kieliszeczek winka do kolacji lub szklanka whisky na sPanie to jeszcze nie nałóg (odtrucie alkoholowe) alkoholowy – a to bardzo często fałszywe wrażenie. Tak samo zresztą będzie z innymi substancjami uzależniającymi, jednak także z działalnością człowieka, jaka może prowadzić do uzależnień np. korzystanie z komputera czy seks. Częstokroć zdaje nam się, iż terapia uzależnień – poznaj szczegóły – jest dla ludzi, którzy sięgnęli dna w swoim uzależnieniu. Warto jednak mieć pojęcie, iż odwiedziny w poradni leczenia uzależnień mogą powstrzymać sięgnięciu dna.

Umiejętnie prowadzona terapia pozwala wyzwolić się z nałogu i żyć dalej zwyczajnie. Należy o tym pamiętać jak też nie obawiać się rozmowy z psychologiem. Ona z całą pewnością nie zaszkodzi.