Trudny zabieg, ale z pozytywnym rokowaniem na przyszłość. Nadwyrężone więzadło krzyżowe można leczyć

Zerwanie więzadeł krzyżowych kolana – to sprawa największych i najważniejszych więzadeł, które znajdują się w kolanie. To w sumie pewnie dzięki nim kolano ma okazję znosić znaczące obciążenia, dlatego ich podniszczenie może prowadzić do poważnej dysfunkcji kolana. Jakie są powody i symptomy zerwania więzadeł krzyżowych? Na czym będzie polegało leczenie?

W kolanie zlokalizowanych jest aż jedenaście więzadeł, które swoją obecnością stabilizują staw kolanowy i umożliwiają jego należyte działanie, ale te dwa odgrywają bardzo ważną rolę w tym procesie. Najczęściej może dojść do zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Więzadło to może składać się z dwóch pęczków włókien. Gdy noga jest prosta położone są równolegle do siebie (spójrz na to).

Stworzyliśmy wpis o pokrewnej tematyce. Umieściliśmy go na nowej witrynie. Wejdź zatem w ten link i dowiedz się szczegółów (https://e-sentiell.com/pol_m_Bizuteria-Srebrna-717.html) z tym połączonych.

Kiedy ją zegniemy – pęczki krzyżują się, tworząc rodzaj rygla, który utrudnia przemieszczanie się kości udowej względem piszczelowej. Dzięki temu noga jest ustabilizowana.

Więzadło krzyżowe z przodu to nie tylko doskonały stabilizator. Jest także narządem tzw. czucia głębokiego. Dzięki niemu możemy wiedzieć, w jakiej płaszczyźnie jest noga i zapanować nad nią. Uszkodzenie to jest znaczną kontuzją i leczenie zazwyczaj polega na operacji więzadła krzyżowego. aktualnie ortopedzi doczekali się bardzo dobrej techniki odtworzenia więzadła, która zapewnia fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstrukcja dwupęczkowa, dzięki czemu możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego.

Lekarz ortopeda

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com
Zniszczone więzadło krzyżowe przednie wymaga leczenia zabiegowego. Zabieg poprzedza dokładna diagnoza z zastosowaniem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi określać miejsce i stopień uszkodzenia oraz obecność lub nie kolejnych urazów. Od czasu do czasu potrzebne jest wykonanie diagnostycznej artroskopii, czyli przeprowadzenie do stawu kolanowego narzędzia z układem optycznym, dzięki któremu specjalista ma okazję zobaczyć wnętrze stawu. Podczas takiej artroskopii likwiduje się elementy zerwanego więzadła. Najczęściej jednak robi się to w czasie jednego artroskopowego zabiegu rekonstrukcji więzadeł. Najlepiej zrobi to specjalista jak ortopeda Jan Paradowski.