Usługi dentystyczne na terenie Polski – jeszcze bezpłatne czy już jedynie za pieniądze

Próchnica, chore dziąsła oraz to co najgorsze stały ból zęba to wszystko wiedzie ludzi do gabinetu dentystycznego. Co raz częściej jednak za te wizyty płacimy.Nieodpłatne usługi stomatologiczne wciąż istnieją w naszym kraju, jednakże oczekiwanie na nie jest często dosyć długie. Jesteśmy [przyzwyczajeni już do kolejek u ortopedy i okulisty, krytykujemy czas potrzebny do załatwienia badania u neurologa, natomiast nikt nie oburza się na długie czekanie na wizytę u dentysty, co więcej udając się do tego lekarza zawsze mamy przy sobie portfel.

szyld
Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com
Dentysta (kliknij hiperłącze) stał się lekarzem leczącym głównie za pieniądze prywatne. Jednak wiele gabinetów ma zawarte umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, warto więc dowiedzieć się jak długie w danym gabinecie obowiązują kolejki i czy płacąc za wizytę ze swoich pieniędzy nie jest nam naliczana również usługa na koszt ubezpieczyciela. NFZ udostępnił możliwość sprawdzenia swoich wizyt u różnych specjalistów (stomatolog, kardiolog, lekarz skórny – to nie ma znaczenia), jeśli zostały one dokonane w miejscach, które Fundusz kontraktuje. Człowiek może sprawdzić dane od 2008 roku i dociec czy dentysta (odkryj serwis). u którego się leczył kilka lat wcześniej odpowiednio zakwalifikował wizytę. Warto korzystać z publicznej służby zdrowia, nawet jeśli oczekiwanie na operację czy usługę może trwać długie miesiące czy lata, warto też poszukiwać lekarzy i gabinetów, które oferują wykonanie zabiegu w ramach ubezpieczenia lub za niedużą dopłatą (może odnajdzie się jakiś stomatolog, który zrobi chociażby licówki porcelanowe w przystępnej cenie). Listy oczekujących dotyczą najczęściej bardzo drogich zabiegów jak wstawienie endoprotezy w ortopedii lub są wynikiem popularności danego specjalisty, co widać zwłaszcza u ginekologów. Prywatne gabinety stomatologiczne mają raczej niedługie okresy oczekiwania, jednak bywa, że łączą one usługi publiczne z prywatnymi. Zdarzają się również przypadki, kiedy oczekujący w kolejce chorzy w dużej ilości rezygnują z zabiegu z powodu wyjazdu czy zachorowania.

Więcej:

narzędzia stomatologiczne
Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com
Przyjmijmy, że dany człowiek ma termin na licówki porcelanowe za kilka miesięcy, jednocześnie zaczyna panować grypa, ludzie rezygnują lub przesuwają wizyty u stomatologa, co więcej nie potwierdzają lub nie pojawiają się na planowane zabiegi, stąd chory mający chęć na licówki porcelanowe uzyskuje je po kilkunastu dniach od wpisania się na listę oczekujących. Zapisanie się na bezpłatną wizytę u dentysty nadal jest do załatwienia. System informatyczny który obsługuje listy oczekujących jest wciąż w budowie, ale działa coraz sprawniej, warto z niego korzystać, szukając dobrego specjalisty i dogodnego terminu.