Co zrobić aby poradzić sobie z trudnym okresem w związku

Po latach małżeństwa nierzadko zdarza się, że czujemy się w związkuzagubieni. Mamy wrażenie, że od dłuższego czasu nie możemy porozumieć się z naszym partnerem, choć mieszkamy pod jednym dachem. Kryzysy w małżeństwie to to całkiem naturalna sprawa, musimy jednak mieć świadomość, w jaki sposób radzić sobie z nimi na co dzień. Czasami trzeba po prostu poświęcić sobie nawzajem więcej uwagi. Zdarza się jednak, że przyczyna kryzysu jest znacznie głębsza i wynika z jakiegoś poważniejszego zdarzenia w naszym życiu. Wówczas stanowczo warto udać się do terapeuty, który pomoże nam lepiej zrozumieć przyczyny problemów w naszym związku oraz znalezieniu konkretnego rozwiązania.

terapia
Autor: Simson Petrol
Źródło: http://www.flickr.com
Terapia (wypatrz promocje) małżeńska polega przede wszystkim na moderowanej rozmowie w obecności psychologa. Może się to wydać banalne, ale większość par z biegiem lat traci umiejętność szczerego porozumiewania się ze sobą. W ciężkich sytuacjach chowamy urazę do partnera, zamiast zwyczajnie z nim porozmawiać. Z czasem zbiera się w nas coraz więcej negatywnych emocji, które wpływają na nasz obraz drugiej osoby. Tłumione urazy to częsta przyczyna kryzysu w małżeństwie. Zamiast usiąść i przeprowadzić ze sobą szczerą rozmowę, wielokrotnie doprowadzamy do sytuacji, które tylko pogarszają relację w związku (czytaj tu).

Podczas terapii psycholog często wciela się w rolę mediatora i stara się dopuścić do głosu obie strony, tak by każdy mógł powiedzieć, z czym ma największy problem. Kobiety znacznie szybciej są skłonne mówić o swoich emocjach, znacznie trudniej natomiast przychodzi to mężczyznom. Terapia – https://psychodynamiczni-gdynia.pl/ – jest to jednak długotrwały proces, w trakcie którego musimy zmierzyć się z naszymi problemami. Nie wystarczy po prostu zdecydować się na wizytę u psychologa dla świętego spokoju, trzeba przede wszystkim czynnie uczestniczyć w każdym spotkaniu.

terapia
Autor: Sigma
Źródło: Sigma

Progres w terapii małżeńskiej zależą przede wszystkim od chęci wprowadzenia zmian w nasze wspólne życie. Powinniśmy jednak wspólnie przejść przez tę drogę, by wyjść z kryzysu. Nie zawsze w tej sytuacji rozstanie jest jedynym rozwiązaniem (więcej o terapii dla par). Może się bowiem okazać, że w następnym naszym związku, będziemy powtarzać dokładnie ten sam zgubny sposób komunikacji, który z czasem stanie się zarzewiem kolejnego kryzysu. Jeśli wciąż zależy nam na partnerze lub partnerce na pewno nie warto rezygnować tak łatwo z tego związku, który może mieć przed sobą przyszłość. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z trudnościami w naszym związku należy udać się do dobrego psychologa, aby zwiększyć swoje szanse, na odbudowę wspólnych relacji.

Źródło: