W trosce o dezynfekcję sprzętów wykorzystywanych w medycynie

Niezależnie od obszaru medycyny, oprócz dbałości o podejmowanie odpowiednich leczniczych kroków, równie ważna jest troska o sprzęty wykorzystywane podczas wszelkiego rodzaju zabiegów. Nie każde bowiem wykorzystywane są jedynie raz, a po dokonaniu określonych medycznych czynności wrzucane do odpowiednich pojemników. Znaczna większość sprzętów medycznych służy wielu pacjentom, a co się z tym wiąże zachowanie ich czystości staje się kwestią priorytetową.

urządzenie dezynfekujące
Autor: YUCHIA CHUNG
Źródło: http://www.flickr.com
W temacie utrzymania wymaganych standardów czystości medycznych sprzętów pomocna staje się tak zwana myjnia dezynfektor. Zapewnia ona efektywne mycie i dezynfekcję różnych narzędzi, dlatego też znakomicie sprawdza się nie tylko w szpitalach, lecz także w laboratoriach i klinikach stomatologicznych. Wspomniane urządzenie składa się między innymi z komory nieprzelotowej jednodrzwiowej, uchylnych drzwi mogących pełnić rolę stolika dla wykładanych narzędzi, komory myjni włącznie z elementami funkcjonalnymi – ramionami spryskującymi, przewodami rurowymi, elementami grzewczymi, a także suszarek, pojemników, tac narzędziowych, itp. Działanie danych części ułatwiają sterowniki i specjalistyczne oprogramowanie. Warto dodać, iż myjnia dezynfektor gwarantuje powtarzalny przebieg mycia i dezynfekcji sprzętu (zatem oferuje spełnienie wymogów opisanych w jednej z norm – DIN 58952-3), możliwość kontrolowania parametrów procesu (na przykład wysokości temperatury), walidacji procesu, przeprowadzenie kontrolnych testów, oszczędność środków stosowanych do czyszczenia czy czasu samego personelu – Zakład Naprawy Aparatury Medycznej w Świdnicy.

dezynfekcja
Autor: Jérôme Decq
Źródło: http://www.flickr.com
Znaczącą uwagę do zachowania czystości oraz sterylności narzędzi przywiązuje również firma Planmeca – międzynarodowy lider produkcji nowatorskich urządzeń medycznych, stosowanych w różnorodnych sektorach opieki zdrowotnej – planmeca W asortymencie oferowanych przez nią produktów można znaleźć głównie unity stomatologiczne (czyli fotele dentystyczne z dodatkowym wyposażeniem, np. monitorami, stojakami na konkretne sprzęty, itp.), rentgeny, rozwiązania programowe (oprogramowanie do przetwarzania obrazu i inne rozwiązania cyfrowe) i mnóstwo innych. Trzeba podkreślić, iż w czasie wytwarzania sprzętów, Planmeca opiera się na wielokrotnych badaniach, współpracy z ekspertami zajmującymi się dziedziną zdrowia, a co najistotniejsze – zapewnia należytą higienę sprzętu poprzez dobór wysokiej jakości materiałów, konstrukcji i doskonałych parametrów technicznych.