Wady i zalety specjalistycznych badań prenatalnych we wczesnym diagnozowaniu wad genetycznych

Każda kobieta, która jest w ciąży z pewnością rozważa, jakie badania należy zrobić, aby nabrać pewności, że nic nie zagraża zdrowiu jej dziecka. Przeważnie przy właściwym przebiegu ciąży, starczą standardowe badania, wykonywane w trakcie wizyty u ginekologa. Może się jednak zdarzyć, że ginekolog zaleci dodatkowe badania po to, by dokładnie rozpoznać wykrytą zaburzenie. Celem badań prenatalnych jest wczesne wykrycie potencjalnych wad genetycznych płodu. Wykonuje się podczas trwania ciąży. Oczywiście w ten sposób wadę można też wykluczyć, jeśli lekarz stwierdził możliwość jej wystąpienia na podstawie standardowego USG.

dziecko

Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com

Dynamiczny rozwój medycyny i badania płodu, daje większe możliwości precyzyjnego wykrywania i terapii wielu wad wrodzonych. Im szybciej zostaną one wykryte, tym szybciej można opracować najlepszy plan leczenia. Zazwyczaj, jeśli wada jest uleczalna, to zabieg można wykonać bezpośrednio po porodzie, a czasami nawet w czasie ciąży (tutaj pełna oferta badań prenatalnych w klinice Naturalnie są to czasami ryzykowne procedury, jednak mogą ocalić życie dziecka. Warto oprócz tego pamiętać, że inwazyjne badania prenatalne również niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Z drugiej strony prawidłowe wykrycie niedorozwoju płodu, przekłada się na szybkie podjęcie leczenia.

O czym poza tym powinniśmy wiedzieć? Przede wszystkim, że badania tego typu musimy wykonać na wczesnym etapie ciąży. Nieinwazyjne testy można zrobić już pod koniec pierwszego trymestru. Aktualnie można rozróżnić dwa rodzaje badań prenatalnych. Pierwszy typ to badania nieinwazyjne, przykładowo standardowe badanie ultrasonograficzne lub USG genetyczne, jak również test PAPP-A. Są to badania bezpieczne dla pacjentki, jednak nie gwarantują one stuprocentowej pewności, co do wyniku. Zazwyczaj dopiero na ich podstawie specjalista zleca niezbędne badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy wady wrodzonej i tym samym jej potwierdzenie. Są to między innymi biopsja trofoblastu czy fetoskopia.

Jeśli zachodzi potrzeba wykonania podobnych badań, kobieta powinna się przygotować na możliwe powikłania i stres związany z oczekiwaniem na wyniki. Badania (przeczytaj więcej tutaj) można wykonać w prywatnej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli lekarz wystawi właściwe skierowanie. Niestety komercyjne badania w tym zakresie są dosyć drogie, stąd też nierzadko pacjentki decydują się na publiczną służbę zdrowia (ceny kompleksowych badań prenatalnych).