Warto pamiętać o kontrolnych wizytach u dentysty

Dziś prawie każdy ma świadomość, że powinno się dbać o higienę jamy ustnej i regularnie chodzić do stomatologa. Właściwa higiena zębów zazwyczaj nie wystarcza, gdyż w codziennym życiu nie dbamy o zdrową dietę i spożywamy za dużo kwaśnych pokarmów, które niszczą szkliwo. Tymczasem dobry stan uzębienia ma również znaczący wpływ na nasze samopoczucie.

mycie zębów

Autor: Maria Malidaki
Źródło: http://www.flickr.com
Warto mieć świadomość, że wiele dolegliwości może mieć swoją przyczynę właśnie w problemach z próchnicą. Działania związane z dbaniem o higienę jamy ustnej, muszą stanowić element codziennej rutyny.

Mamy dla Ciebie ciekawy fakt (https://scenariuszzycia.pl/lata-osobiste/). Po kliknięciu w niego znajdziesz sporo wiadomości na interesujący Cię temat i będziesz mógł rozszerzyć swą wiedzę.

Są to szczególnie dokładne mycie zębów rano i wieczorem oraz używanie nici dentystycznej. Wiele osób zazwyczaj nie pamięta o wymianie zużytej szczoteczki do zębów. Podczas gdy w starej szczoteczce do zębów gromadzą się szkodliwe bakterie, które powodują parodontozę, a także próchnicę. Szczoteczkę należy się wymieniać przynajmniej raz na dwa miesiące. Oczywiście trzeba ją zmienić także po przebytej chorobie, przykładowo anginie czy zapaleniu zatok:

Nie zapominajmy również o kontrolnych wizytach u stomatologa. Nawet gdy nie czujemy szczególnych dolegliwości, to raz na sześć miesięcy powinniśmy udać się na kontrolę, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Niekiedy małe ogniska próchnicy nie dają typowych objawów. Tymczasem próchnica może powodować przykładowo bóle głowy lub gardła. Wówczas powinno się jak najszybciej udać się do dentysty. Możemy skorzystać z specjalistycznej oferty prywatnych gabinetów lub udać się do rejonowej przychodni.

W prywatnym gabinecie wizyta jest odpłatna, jednak terminy bardziej dostępne. Lepiej poszukać dobrego specjalisty w swoim miejscu zamieszkania. W tym celu można wpisać w wyszukiwarkę frazę stomatolog w Gdańsku i szybko sprawdzić opinie w internecie na temat danej przychodni czy konkretnego dentysty. Jeśli mamy taką możliwość warto też podpytać znajomych. Nie zapominajmy, że skuteczny stomatolog musi cechować się nie tylko doskonałą znajomością swojej dziedziny, ale też empatią i dobrym podejściem do pacjenta. Wizyta w gabinecie dentystycznym nie należy do przyjemnych, stąd też istotne jest, by w trakcie leczenia pacjent czuł się komfortowo. Wybierzmy zatem lekarza godnego zaufania, który nie zniechęci nas do regularnych wizyt.